Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25803)

Земја на чудата

Ќе гледаме богами уште разни чуда. Како што гледаме и деновиве и не можеме да се начудиме. Во целава оваа земја на чудата една...

„Макстил“ ги едуцира основците за намалување и рециклирање на создадениот...

Во единаесет основни училишта во општината Гази Баба, вработени од Секторот за заштита на животната средина од „Макстил“ ги едуцираат учениците од четврто одделение...

ДЈИ претстави нов дрон за професионални сниматели

Техно Станува збор за беспилотното летало „Инспаер 3“, способно за видео со 8К резолуција, кое ќе биде пуштено во продажба летово. „Инспаер 3“ на ДЈИ...

Маск ќе лансира своја вештачка интелигенција

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека ќе лансира вештачка интелигенција (ВИ), која ја нарекува ТрутГПТ, пренесува „Ројтерс“. - Ќе лансирам нешто што го нарекувам ТрутГПТ...

Ракот има способност да еволуира бескрајно

Откритие на британските научници Научниците открија дека остатоците од вируси што се кријат во човечката ДНК милиони години му помагаат на телото да се бори...

Велигденските празници најавуваат „воскреснување“ на домашниот туризам

Поскапувањето на туристичките аранжмани на регионалниот туристички пазар (во околината на Македонија) може да претставува добра можност за Македонија, за враќање на туристичкиот промет...

Седмо фестивалско издание по повод Меѓународниот ден на џезот

На 30 април, со почеток од 13 часот, во паркот „Ибни Пајко“ ќе се одржи седмото издание на големиот целодневен џез-хепенинг под наслов „Today...

Дуња Иванова трета на „Гранфондото“ во Умаг

Дуња Иванова го освои третото место во дисциплината хронометар, со време од 31 минута и 8 секунди, на натпреварот во рамките на „Гранфондото“, кое...

Спортски вести

МЕЧ ЗА СВЕТСКИ ШАХОВСКИ ПРВАК Цајтнот на Динг, трето водство на Непомнијашчи Седмата партија од предвидените 14 на мечот за светскиот шаховски првак во Астана (Казахстан),...

Звукот може да им помогне на маргинализираните заедници да го пуштат...

Предавање на професорот Алесандро Ола Професор Алесандро Ола одржа предавање во „Јадро“, на темата „Уметноста на звучните пејзажи во современата изведба“. Тој е познат уметник...