Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25776)

Лошиот здив – знак за ризик од срцев удар

Медицински совет Швајцарските истражувачи открија дека бактериите што предизвикуваат болести на непцата и лош здив можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања. Состојбата на...

Зголемена гледаноста на „оскарите“

Неодамнешната церемонија на 95-то доделување на „оскарите“ ја гледале 18,7 милиони лица во САД, покажуваат податоците објавени од истражувачката агенција „Нилсен“. Иако церемонијата имаше силна...

„Семи, Џо и јас“ со швајцарската актерка со македонско потекло...

Швајцарската драма „Семи, Џо и јас“, во режија на Карин Хеберлајн, во која едната од главните улоги ја толкува 19-годишната актерка од Швајцарија со...

Поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора

На 20 март, во 12 часот, ќе се одржи поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе. Со поетското читање ќе се одбележи...

Глечерите се топат побрзо отколку што мислеа научниците

Глобалното ниво на морињата веќе се зголеми за околу 20 сантиметри во просек во текот на изминатиот век, а пресметаното забрзување на топењето на...

„Среќен роденден, Венеција“ – изложба на македонски уметници

Поради пандемијата на ковид-19, замислената продажна изложба не се реализира, така што првичната идеја за донација и солидарност се преобрази во роденденски подарок по...

Застрашувачки облик на едукација во образовниот процес на децата

Во својата анализа, влијателниот британски медиум „Телеграф“ го фокусира вниманието на јавноста на безмалку „побуната на родителите и на британските парламентарци“ (кои, патем споменато,...

Дублери – мит, реалност или потреба?

Лицето што заменува јавно позната личност се одбира поради големата физичка сличност што ја има со личноста што треба да ја претставува. Некаде во...

Инфлациската ламја нема само една глава

Причините за новите турбуленции на американскиот банкарски пазар експертите ги гледаат и во политиката на сите финансиски регулатори изминатава година, кои на рекордно високо...

Историјата (не) може да се украде

Физичкото сквернавење и крадење споменици, во политичката реалност во која на Македонија ѝ се наметнува преиспитување (и предефинирање) на сопственото минато како услов за...