Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25774)

Ивановски почна со победа

ТЕНИС – НА ТУРНИРОТ ВО ФРАНЦИЈА Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски славеше со 2-0 во сетови (6-2 и 6-4) против Чехот Метју Вилијам Доналд (1.264-ти...

Титулата за Русинот Алексеј Сарана

Петте македонски шахисти освоија вкупно 19 поени од можни 55 (34,5 отсто), а најдобар пласман оствари Антон Златков, 348-от, со 4,5 поени ШАХ – ЗАВРШИ...

„Литера“ распишува конкурс за илустрација за деца

Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера“ распишува конкурс за авторски илустрации на тема „Свет со љубов“. Сите заинтересирани илустратори може да...

Човекот што направи револуција во скок во височина

Фосбери почнал да експериментира со грбната техника во училиште и, охрабрен од своите тренери, успеал да го усоврши овој стил уште додека бил во...

Истекоа ли гаранциите на гаранторите на Преспанскиот договор

Барањето ново име за Македонците се чини стана особен предизвик за Габриел Ескобар, заменик на помошник-државниот секретар на САД задолжен за Балканот. По пробниот...

Чествување 100 години од раѓањето на Ацо Шопов

Општина Центар-Скопје и Францускиот институт во Скопје организираат одбележување на јубилејот 100 години од раѓањето на Ацо Шопов, во Музејот на македонската борба за...

„Живо месо“ на Наташа Сарџоска објавена во Мексико

Во Мексико деновиве излезе од печат книгата „Живо месо“ - избор поезија од пет поетски книги на македонската поетеса, писателка и антрополог Наташа Сарџоска....

„Контракадар“ од Битола слави 10 години постоење и 200...

Дебатното кино „Контракадар“ од Битола во периодот што следува ќе прослави два јубилеја - 10 години постоење и 200 проекции. Станува збор за независна...

Светска кинодистрибуција на „Најсреќниот човек на светот“

Филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска продолжува да го освојува светот, по светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција и Торонто...

Смртта како сувенир?

Светот е сцена Меѓу штандовите на саемот за современа уметност АРКО, кој деновиве се одржа во Мадрид, вниманието на посетителите особено го привлече едно дело....