Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25774)

Утрински навики што го забавуваат метаболизмот

Здрава храна Кога земате залак од вашата омилена храна или голтка од вашиот омилен пијалак, вашето тело почнува да работи на претворање на тие супстанции...

Секојдневното пиење кафе може да ви помогне да изгубите тежина

Секојдневната навика за пиење кафе може да ви помогне да изгубите тежина, особено во отстранувањето на масните наслаги од половината. Нутриционистката Лаура Бурак ги спомнува...

Историски договор за океаните договорен од земјите-членки на ОН

По долгогодишни преговори, земјите-членки на Обединетите нации неодамна го склучија првиот договор за заштита на светските океани што се наоѓаат надвор од националните граници. Договорот...

Зголемена употребата на ларви и пијавици за третман на болести

Враќање на средновековната медицина Неколку долги месеци во 1990-тите години, Роналд Шерман патувал низ цела Јужна Калифорнија фаќајќи муви. Како квалификуван лекар што добил стипендија...

Големиот ушест був – една од најголемите ноќни грабливи птици...

Во различни области како негов плен се најразлични животни - стаорци, глувци, зајаци. Јаде и мрша од овие видови, како и млади и возрасни...

На компаниите им недостигаат 10.000 работници годишно

На Македонија сега ѝ недостигаат 10.000 работници годишно, а најзагрозени сектори со недостиг од работна сила се градежништвото, хотелиерството и туризмот. Во овој момент,...

Со неколку клика до најповолна туристичка дестинација

Разработивме софтверска платформа што има цел да го дигитализира туристичкиот сектор што работи со пакет аранжмани. На овој начин, преку користење еден софтвер за...

Две американски пакетчиња за ЕУ: Предупредувања и ветувања

Во пресрет на состанокот на претседателот на САД, Џо Бајден, со шефицата на Европската Унија, Урсула фон дер Лејен, кој треба да се реализира...

Гулаб на мирот меѓу воинствените јастреби?

Поради тоа што има голема веројатност двајца од неговите поранешни најблиски советници во надворешната политика да се вклучат во изборната трка, тимот на Трамп...

Пештерскиот човек што им сечеше по една града на своите...

Чувствувајќи дека не може да се вклопи во општеството, започнал да живее во пештери на планини, каде што преживувал исклучиво јадејќи по неколку лажици...