Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25756)

Пелетите сѐ поатрактивна алатка за измами

На социјалните мрежи врие од предупредувања до корисниците на пелети, бидејќи и во овој бизнис шанса за нелегална заработка видоа криминалците, кои не само...

Објавен научнофантастичниот роман „Анатрос“

Објавен е новиот научнофантастичен роман на Хари Кацановски, „Анатрос“, кој е дел од едицијата „Во еден здив“, во издание на „Арс либрис“, дел од...

„Мал, земјотресен расказ“ на Османли со голем број објави

Еден „мал, земјотресен расказ“ на македонскиот писател доживеа голем број објави низ книжевни портали и списанија во регионот. Краткиот прозен запис насловен „Мајка“ на...

Диригентката Бисера Чадловска одбележува 20 години на сцена

На 24 февруари, со почеток во 20 часот, на сцената на Националната опера и балет ќе биде изведена операта „Боеми“ од Џакомо Пучини. Приказната...

Вселенскиот патријарх Вартоломеј годинава лично ќе го донесе томосот за автокефалноста...

ОД БИГОРСКИОТ МАНАСТИР ИСКЛУЧИТЕЛНО ДОБРА ВЕСТ ЗА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА-ОА И ЗА ПРАВОСЛАВНИТЕ ВЕРНИЦИ По заедничката литургија на митрополитот г. Тимотеј, надлежен архијереј на дебарско-кичевската...

Неолитскиот локалитет Влахо се најде во престижното списание „Антиквити“

Престижното археолошко списание „Антиквити“ објави труд на Центарот за истражување на предисторијата, кој се однесува на неолитскиот локалитет Влахо кај Живојно во Пелагонија. Во...

Жената во континуитет го создава општеството

Во нашата претстава, инспирирана по Аристофановите мотиви, со средствата на иронијата создаваме жени создадени од жените со став и коментар, но до апсурд, така...

Шеесет години од филмот „Осум и пол“, кој го направи...

Познатиот режисер Гвидо Анселми се буди по вознемирен, клаустрофобичен и акрофобичен сон. Тој закрепнува пред снимањето на новиот филм, проект што го исполнува со...

Заразната нефункционалност во државното управување

Според општествено-политичките теории, реконструкцијата на Владата во најголема мера е политичка процедура што не треба да ја загрозува функционалноста на административно-управувачкиот систем на државата,...

Грчкото општество на штрек поради Центарот за македонски јазик

Вкупно 10 постапки се водат во грчкиот суд против Центарот за македонски јазик во Грција. Станува збор за барања или поплаки поднесени до судот...