Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25756)

Намирници што треба да ги избегнувате за вечера

Здрава храна Ако се обидувате да се храните поздраво, постојат одредени намирници за кои нутриционистите велат дека треба да ги избегнувате за вечера. Храна со скроб:...

Дали амбалажираната вода има рок на траење?

Познато е дека водата нема рок на траење, па многумина се прашуваат зошто на секое шише со вода има датум до кој треба да...

Данска компанија произведе робот што точи гориво во автомобилите

Во време кога технологијата ги зазема сите сфери на животот, начинот на точење гориво во резервоарите за автомобили сè уште е механички процес, кој...

Едноставни совети за чистење на домот што треба да...

Постојат многу совети за брзо чистење, користејќи сè, од алуминиумска фолија до оцет и лимон, кои треба да ви заштедат време и пари кога...

Влијанието на коњите на човечката историја и цивилизација

Коњите биле припитомени во Евроазија пред околу 6.000 години. Тие низ историјата им служеле на луѓето во земјоделството, војните и во спортот. Денес питомите...

Во Хрватска ќе има едно од четирите стратегиски складишта на опрема...

Европската комисија донесе одлука со која Хрватска добива шанса да реализира значаен проект од пошироко значење на сопствена територија. Според одлуката, Хрватска станува една...

Александрополис – Бургас ќе протече за општа енергетска бенефиција?

Проектот за нафтовод меѓу Бургас (во Бугарија) и Александрополис (во Грција) се реанимира! Него официјално го оживеаја бугарскиот министер за енергетика Росен Христов и...

Русија претставува јасна воена закана за Шведска

Шведската воена разузнавачка и безбедносна служба со јасна порака до јавноста Првите луѓе на шведската воена разузнавачка и безбедносна служба МУСТ (Militära underrättelse-och säkerhetstjänsten) деновиве...

Мировната идеја претставена на Шолц, деновиве на Бајден, а во март...

Бразилскиот претседател има план за крај на конфликтот во Украина Неодамна германскиот канцелар Олаф Шолц беше во прва официјална посета на Бразил, на чие чело...

Колку човечки животи одзеде оваа војна?

Како што се приближува датумот кога се навршува една година од почнувањето на руско-украинскиот воен судир се наметнува убедливо најтрауматичното прашање на секоја војна...