Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25752)

Луѓето со крвна група А имаат најголем ризик од мозочен удар

Медицински совет Крвната група може да биде поврзана со веројатноста за ран мозочен удар, според новата метаанализа на повеќе од 600.000 пациенти во 48 студии. Наодите...

Изложба на уметнички фотографии од Фотосојузот на Србија

Прекрасен избор на уметнички фотографии на Фотосојуз - Србија е презентиран на изложба што по повод празникот на лозарите Св. Трифун е отворена во...

Како изгледа идеалниот маж во земјите во светот

Кои физички карактеристики ги поседува „совршениот“ маж? Сликата за „совршениот“ се менува од личност до личност, но и од култура до култура. Како изгледа...

Избрани најдобрите раскази за конкурсот „Тврдоглави“

На првото издание на анонимниот конкурс за краток расказ „Тврдоглави“, наменет за млади писатели (на возраст од 16 до 26 години), пристигнаа 206 раскази,...

Шест намирници што треба да ги јадете секој ден

Урамнотежената исхрана во денешно време значи дека кога сте опкружени со лоша храна, треба да го максимизирате она што е добро ако сакате да...

Промовирани новите романи од Ана Стојаноска и Марија Ралповска

Романите „Ние“ од Ана Стојаноска и „Мастилна мапа“ од Марија Ралповска, кои влегоа во потесниот избор за книжевната награда „Пегаз“ за 2021 година, се...

Претставите имаат превод на македонски, но малкумина знаат за тоа

Вратите на Турскиот театар се отворени од 1950 година. Но многумина од луѓето и денес не знаат дека претставите се синхронизирани на македонски јазик,...

НАСА ја избра ракетата „Њу глен“ за научна мисија на...

Американската вселенска агенција НАСА ја избра ракетата „Њу глен“ на компанијата „Блу ориџин“ за својата научна мисија на Марс. Ова е првиот меѓупланетарен договор...

Кога соседите се уважуваат и имаат разбирање едни со други, тогаш...

УНГАРИЈА И ХРВАТСКА САКААТ ДА ГО ПРОШИРАТ ЈАДРАНСКИОТ ГАСОВОД Унгарија планира да соработува со Хрватска за да го зголеми капацитетот на јадранскиот нафтовод, кој носи...

Рекорден број од над 8.400 Албанци добија зелено светло за...

Државната агенција за Бугарите во странство обелодени податоци за апликантите за патни исправи Од почетокот на 2015 година до јули минатата година, 8.474 Албанци добиле...