Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25688)

Русија и Кина заокружуваат проект за плаќање без користење на...

Русија и Кина се во финална фаза на заемно отворање сметки на компании за да го заобиколат користењето на т.н. СВИФТ-систем. Ова го изјави...

На Далечниот Исток нов импулс во бродоградежништвото

Кина со амбиции да го преземе приматот за производство на бродови за транспорт на ЛНГ Кинеските бродоградители ги предизвикаа „на двобој“ јужнокорејските градители на бродови...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

За петнаесет години постоење, фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендирала 619 студенти по фармација и по медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, а...

Апел да престане немилосрдното и со умисла уништување на јавното добро

Не е првпат контејнерите и кантите за отпадоци во Скопје да бидат цел на уништување. Уништувањето е најчесто во форма на палење на садовите...

Миоки освои пет медали на меѓународниот натпревар во Софија

На меѓународниот натпревар во Софија (Бугарија), во конкуренција на повеќе од 600 натпреварувачи, во организација на џудо-клубот Локомотив, Миоки учествуваше со седум натпреварувачи и...

Зошто Германија не ги внесе Бугарите и Турците во својот устав?

Реакции на македонската интелектуална јавност на пораките од германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер Пораките што ги испрати германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер при својата посета...

Женски судиски тим првпат ќе води меч на едно СП за...

Стефани Фрапар од Франција ќе биде главна судијка на средбата Костарика - Германија во групата Е, а ќе ѝ помагаат Бразилката Неуза Бак и...

Немојте да им верувате! Тие мислат само на себеси

Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер при посетата на Македонија се повика на зборовите и делата на големите македонски великани Блаже Конески и Петре М....

Кинески одговор на предизвиците на светот и прашањата на времето

Aмбасадорот на Народна Република Кина во текстот за „Нова Македонија“ се осврнува на актуелните предизвици со кои се соочува светот денес. Во моментов нашиот свет...

Силва: Интелигенцијата на Касемиро го држи клучот

Жилберто Силва (светски првак во 2002 година) рече дека Касемиро има „голема одговорност“ со своите дефанзивни должности за да можат да процветаат оние со...