Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25688)

Маслинките, овошјето и јаткастите плодови биле закуски во Колосеумот

Гледачите во римскиот Колосеум јаделе маслинки, овошје и јаткасти плодови додека гледале како гладијаторите се борат до смрт, велат археолозите, откако копајќи во канализацијата...

Претставена мултисензорна изложба со слики што може да се допрат

Во пресрет на Денот на лицата со попреченост, Заводот и музеј - Битола ја промовира мултисензорната изложба со наслов „Музеј за сите - сликите...

Сѐ повеќе корисници го напуштаат Твитер и се префрлаат на...

Откако Илон Маск ја презеде челната позиција во Твитер, иднината на оваа социјална мрежа стана сомнителна. Имено, многу корисници на социјалните мрежи почнаа сѐ...

Албум со музиката за „Чудна случка со кучето во ноќта“

Деновиве излезе новото издание на „Шарла рекордс“, број 81, на Давид Ангелевски, со наслов „Чудна случка со кучето во ноќта“, со музиката за истоимената...

Мал новогодишен „Темплум-саем“

Отворен е мал новогодишен „Темплум-саем“, кој ќе трае до 6 декември, во галеријата „Метаноја“, а учествуваат издавачките куќи „Темплум“ и „Сказнувалка“. Ова е тринаесетто издание...

Избрани се финалистите на „Лузер фест“

Отворениот конкурс на „Лузер фест“ за пријава на демо-изведувачи заврши, а селекцијата на финалистите е направена од безброј апликации на млади таленти! Познати се...

„Концепт за ликовен израз“ со Душан Перчинков во МСУ

Во МСУ-Скопје, професорот Душан Перчинков одржа предавање насловено „Концепт за ликовен израз“, во кое се осврна на различните фази на креативниот процес, со акцент...

Земјоделците поделени за цената на тутунот

Кога се зборува за историски највисоката цена на тутунот треба да се спомене и производствената цена на килограм тутун, која, исто така, е историски...

Катар купува флота од бродови за да стане глобална гасна сила

Светското првенство во фудбал не е единствен приоритет на Катар Катар ќе стане глобална гасна сила со инвестирањето во „стотици бродови“, кои можат да транспортираат...

ФБИ на „привремена работа“ во Далмација

Според сознанијата што допреа во јавноста, при претресот на јахтата во Трогир, покрај припадници на хрватските безбедносни сили, учествувал и цел тим на американското...