Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25667)

Можни ли се регуларни избори за обвинител со затворени очи, уши...

Според универзитетски професори од правните факултети, адвокати и правници, изборот за шеф на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција може да се...

Неверојатни работи што кучињата можат да ги почувствуваат

Животни Сопствениците на кучиња често знаат дека нивните миленици го насетуваат тоа што го чувствуваат тие. Има многу интересни работи што вашиот миленик може да...

Вкупно 23 продукции на 47. МОТ

МКЦ го најавува и 47-то издание на Младиот отворен театар (МОТ), еден од најстарите театарски фестивали во регионот со интернационална програма, кој ќе се...

Без искусување голема тага нема креација

Нада Поп-Јорданова, академик „Генијалност и/или лудило“ е новата книга на професорката Нада Поп-Јорданова, која последниве години како членка на МАНУ исклучиво се занимава со научни...

Зошто ЕУ е загрижена за цврстината на „обединетиот фронт“ со САД...

Ако републиканците освојат мнозинство во Претставничкиот дом на конгресните избори на 8 ноември, најверојатно ќе се случи приспособување на политиката на Вашингтон кон Украина...

Јапонија на пат да стане трета светска воена сила

Како држава со исклучителни технолошки, економски, финансиски и воени можности, Јапонија верува дека може да се избори за позиција со која ќе ја задржи...

Може ли новата мерка да придонесе за поголема заштеда на струја

Властите во изминатиов период се распнати меѓу потребите и можностите да пронајдат и да преземат ефективни мерки за ублажување на енергетскиот дефицит во државава....

Измамничка шема на која „падна“ виртуелниот криптофинансиски свет

Долготрајниот новинарско-истражувачки проект на „Би-би-си“ откри нови шокантни детали за една од најголемите „Понзиеви шеми на сите времиња“. Уанкоин (OneCoin), кој со измама беше...

Дали мерките за безбедност на турнирите се неефикасни?

По инцидентот на Купот Синкфилд во САД, на СП во Фишеров шах се презедоа строги контроли против примената на технички помагала при играта, но...

„Пике – огромна личност, играч за големи натпревари“

Пике замина во фудбалска пензија, и покрај тоа што има уште 18 месеци од договорот. Тој освои 30 трофеи и забележа 616 настапи за...