Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25667)

Може ли новата мерка да придонесе за поголема заштеда на струја

Властите во изминатиов период се распнати меѓу потребите и можностите да пронајдат и да преземат ефективни мерки за ублажување на енергетскиот дефицит во државава....

Измамничка шема на која „падна“ виртуелниот криптофинансиски свет

Долготрајниот новинарско-истражувачки проект на „Би-би-си“ откри нови шокантни детали за една од најголемите „Понзиеви шеми на сите времиња“. Уанкоин (OneCoin), кој со измама беше...

Дали мерките за безбедност на турнирите се неефикасни?

По инцидентот на Купот Синкфилд во САД, на СП во Фишеров шах се презедоа строги контроли против примената на технички помагала при играта, но...

„Пике – огромна личност, играч за големи натпревари“

Пике замина во фудбалска пензија, и покрај тоа што има уште 18 месеци од договорот. Тој освои 30 трофеи и забележа 616 настапи за...

Македонците со куп медали од Бар

Македонските надежи освоија вкупно 12 медали, од кои седум златни, два сребрени и три бронзени КАРАТЕ - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ На Балканското...

Наковска-Бикова, Каранфилов и Јовановски по квоти за настап на ПОИ

На СП ќе бидат поделени 31 директна квота за Летните параолимписки игри во Париз во 2024 година, од кои 12 во пиштолски дисциплини, каде...

Најмногу поединечни награди за Роналдо, Марадона, Милер, Кан, Роси, Скилачи…

Ниту еден фудбалер не добил двапати исто индивидуално признание, но Роналдо и Марадона, покрај „златната топка“, имаат и сребрени и бронзени такви признанија од...

Амбициозната Холандија е нов предизвик

Оптимист сум уште од почетокот на овој циклус, со надеж дека можеме да го промениме она што се случуваше во последните десет години, вели...

Убавиот збор и железни врати отвора, нели?

Ни цар Самуил, ни Крале Марко, ни Гоце Делчев, какви документи и да се откријат, колку и да се присвојуваат, нема да бидат помалку...

Уценувачката судба на Македонија

Кога некој ќе каже исполнување услови или достигнување „бенчмаркови“, тоа подразбира поефикасна борба со корупцијата, реформи на администрацијата, достигнување правосуден систем од доверба, подобро...