Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25619)

Пијалаци со кои не смеете да пиете лек

Медицински совет Сигурно ги читате упатствата дека апчињата треба да ги пиете со чаша вода. Наодите на една нова студија сугерираат дека тоа навистина е...

Во спомен на актерскиот великан протеран од сцената

По повод 30-годишнината на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, го пренесуваме завршниот дел од есејот на Митко Маџунков „Невозможни средби или Ристо Шишков...

„АртАреа/Артерија“ во „Буква“

Mултимедијалниот фестивал што ја поттикнува и промовира современата парадигма на интегративно и интерактивно културно дејствување „АртАреа/Артерија“ почнува денеска во „Буква“. Во рамките на програмата...

Почнува „Скопје филм-фестивал“

Со отворањето на изложбата на плакати по повод 25 години „Скопје филм-фестивал“, во галеријата на Кинотеката на Македонија, вечерва, со почеток во 19 часот...

Прв фестивал на книгата

Првиот фестивал на книгата на отворено почна пред СЦ „Борис Трајковски“ (кај картингот) и ќе трае до 12 септември. Мотото на фестивалот е „Скопје...

Жанр-сцени од колекцијата на Националната галерија

Изложбата под наслов „Жанр-сцени од колекцијата на Националната галерија“ е отворена во „Мала станица“. Со оваа поставка, Националната галерија традиционално се придружува на одбележувањето...

Брисел има јасна цел, но некој ќе оди на „политички...

Германија и Франција сметаат дека токму сега е моментот да се реши спорот меѓу Србија и Косово: „Русија е надвор од игра и има...

„Алкалоид“ АД Скопје регистрира ново друштво во Романија

По неколкугодишно присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрира ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото е...

Се наѕира ли почетокот на крајот на политикантството

Во светот започнува еден нов тренд, кој од светот на технологијата, полека се префрла и во сферата на политиката, поточно замена на политичарите со...

Граѓаните ја воспеваа Македонија

ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА ОД ПОЛИТИЧАРИТЕ, НО И ОД ГРАЃАНИТЕ Честитки по повод Денот на независноста упатија и голем број граѓани, здруженија, странски...