Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25613)

„Авата“ е новиот дрон на ДЈИ

Техно Компанијата ДЈИ претстави ново беспилотно летало наречено „Авата“, за кое вели дека обезбедува крајно извонредно искуство за љубителите на ФПВ (First-person view) или лет...

Оливера Николова добитничка нa „Прозарт“

Една од најзначајните македонски писателки, Оливера Николова, е добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, која ја доделува...

Две гостувања на МНТ

Македонскиот народен театар во септември официјално ја отвора и новата театарска сезона, со меѓународни гостувања и патувања надвор од границите на државата. Овој пат...

Предизвикот на поетскиот филм е да се биде што помалку патетичен

Диме Данов, поет, режисер, фотограф Диме Данов e режисер и сценарист на поетските филмови: „Пиколомини“, според песна на Радован Павловски, „На ракавот на градот“ според...

Меѓународните претставници загрижени за состојбата во земјата

Босна и Херцеговина Во авторски тест напишан по повод 30 Август, Меѓународен ден на исчезнати лица, специјалните претставници на владите на Германија и на Велика...

Гасот од „Газпром“ ја вжешти политичката сцена

Продолжуваат меѓупартиските превирања во Бугарија И вчера, трет ден по ред, продолжија меѓусебните обвинувања на актерите на политичката сцена во Бугарија во врска со снабдувањето...

Или заштеди или казни

Мерките за штедење електрична енергија официјално стапуваат во сила од денеска, со што се очекува државните институции да ја намалат потрошувачката на струја за...

Европски олдтајмери по македонските патишта

Според последните статистички податоци, просечната старост кај регистрираните патнички возила во Македонија лани се искачила на 19,5 години. За разлика од кај нас, просечната...

Втора среќа за „Артемида 1“

Се подготвува нов обид за лансирање на огромната ракета кон Месечината НАСА официјално соопшти дека в сабота повторно ќе се обиде да ја лансира џиновската...

Замина таткото на перестројката

Почина последниот лидер на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов Последниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, почина на 92-годишна возраст, по тешко и долго боледување. Горбачов...