Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25602)

Намирници што го креваат крвниот притисок

Медицински совет Високиот крвен притисок е многу почест од нискиот, но и многу поопасен за човековото здравје и е причина за срцев и мозочен удар...

Анџелина Џоли е личноста што анонимно го нападнала ФБИ

Во странските медиуми со месеци се шпекулира дека Анџелина Џоли е лицето што анонимно ја повело постапката против разузнавачката агенција ФБИ, поради случајот со...

Научниците сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Научниците од Австралија и од САД започнуваат проект вреден милион долари за „оживување“ на изумрениот тасманиски тигар. Последниот познат тасманиски тигар, т.е. тилацин, почина...

За 25-от роденден „Нокаут“ ја сними песната „Знаеш ли?“

Годинава македонската група „Нокаут“ одбележува 25 години постоење, а роденденот го прославува со голема турнеја низ Македонија. Исто така снимени се и неколку нови...

Латинска Америка добива своја верзија на „Евровизија“

Од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објавија дека по САД и Канада, брендот „Евровизија“ ќе се прошири и во Латинска Америка. Изборот за „Песна на...

Во Модена се снима филм за легендарниот Енцо Ферари

Во Модена, Италија, се снима филмот на Мајкл Ман за Енцо Ферари, италијанскиот возач на тркачки автомобили и основач на автомобилскиот бренд „Ферари“. Филмот...

Пронајдено едно од исчезнатите седум јајца на Фаберже

Американските власти заплениле луксузна јахта во сопственост на еден руски олигарх и при пребарувањето на огромното пловило, вредно 300 милиони долари, пронашле јајце на...

Норвешкиот „Најлошата личност на светот“ во кино

Филмот „Најлошата личност на светот“ ја доби годинашната награда за најдобра женска улога на Канскиот филмски фестивал. Филмот следи четири години од животот на...

Оскаровецот Ентони Дод Ментл на црвениот килим во Битола

Почнува „Браќа Манаки“ Годинава фестивалот „Браќа Манаки“, кој се отвора вечерва во Битола, како што најавија организаторите, ќе биде пообемен и со гости и со...

Ентони Дод Ментл – снимател на првиот догме-филм „Семејна...

Четириесет и третото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ го наградува со „златна камера 300“ за животен опус истакнатиот британско-дански кинематографер Ентони Дод Ментл, кој...