Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25598)

Полскиот писател Миколај Гринберг ќе гостува во Скопје

Промоција на книгата „Еврејска работа“ од полскиот писател Миколај Гринберг, во издание на „Или-или“, e закажана за 18 август, во 20 часот, во „Буква“. Миколај...

Македонија пред целосен егзодус на работната сила

Германија најавува послободен престој и вработување Одливот на работна сила од Македонија кон европските земји продолжува со несмалено темпо, а македонските работници од 1 септември...

Масовни штрајкови најавува Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија најавува масовни штрајкови и протести доколку итно не заседава економско-социјалниот совет и Владата не најде решенија за сиромаштијата...

Се одбележа 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Вицепремиерот за политички систем Артан Груби објави фотографии од синоќешниот мировен фестивал што го организира на плоштадот „Скендербег“, по повод 21-годишнината од потпишувањето на...

Дезертер од европскиот солитер

Британскиот медиум „Телеграф“, анализирајќи деновиве, предвидува нова опасна ескалација на конфликтот на релацијата Варшава - Брисел. И други медиуми пишуваат дека Полска ја заостри...

Хуманитарните работници во „вкрстен“ оган од завојуваните страни

Во 2021 година биле убиени повеќе од 140 хуманитарни работници, 203 лица биле ранети, а 117 биле грабнати, објави Уредот за координација на хуманитарните...

Американците патуваат до Мексико за поевтина храна

Како се борат жителите на САД со високата инфлација Жителите на Јужна Калифорнија ја поминуваат границата со Мексико за да одат во набавка на основните...

Заврши летниот филмски фестивал „Кино на отворено“ во Кисела Вода

Фестивалот беше отворен со филмот „Cinema Komunisto“, на режисерката Мила Турајлиќ. Летниот филмски фестивал опфаќаше документарни и играни кинематографски остварувања, а на неговиот репертоар...

Уредување на вегетацијата на кејот на Вардар

Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ деновиве вршат интензивни активности за уредување на вегетацијата на кејот на реката Вардар, во координација со Град Скопје...

За малолетниците, виртуелниот свет станува оној вистинскиот

Резултатите од анкетата упатуваат на еден опасен општествен тренд, кој во иднина може да продуцира анксиозни, незаинтересирани и пасивни генерации, за кои реалниот свет...