Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25598)

Војдан Стојановски и следните две години во МЗТ Скопје

КОШАРКА Војдан Стојановски и во следните две сезони ќе биде кошаркар на МЗТ Скопје. На тој начин, актуелниот шампион го обезбеди братскиот тандем Стојановски, кој...

Итро користен инструментариум против проширувачкиот континуум

На целата сложеност на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, и понатаму клучното трик-прашање е дали навистина Унијата е расположена за проширување или...

Тики-така со корени од 60-тите години на минатиот век

Тики-така е стил на фудбалска игра што се карактеризира со кратки додавања и движење и одржување на поседот на топката. Стилот е првенствено поврзан...

Спортски вести

КОШАРКА - ЕП ЗА КАДЕТИ ВО СКОПЈЕ Следува осминафиналето Кадетската репрезентација на Македонија со по една победа и пораз ги почна натпреварите во Скопје, на Европското...

Бошко Заборски – карате-шампион и тренер, мајстор за успеси

Заборски неколку години беше карате-шампион на Македонија во тешка и во апсолутна категорија. Беше освојувач и на осум екипни титули, а кариерата ја продолжи...

Три клуба имаат по шест кандидати за „златната топка“

Магазинот „Франс фудбал“ објави 30 кандидати за наградата што се доделува од 1956 година, Реал Мадрид, Манчестер сити и Ливерпул имаат по шест номинирани,...

Бензема, Куртоа или Де Брујне првпат ќе ја освои наградата на...

Бензема беше прогласен за играч на сезоната во ЛШ и беше прв стрелец на натпреварувањето. Куртоа беше играч на мечот во финалето на ЛШ....

Придобивките од изучувањето шах се многубројни и долготрајни

Шахот ја зголемува концентрацијата на одредена тема подолг период, ја зголемува таканаречената фотографска меморија... Достоинствени во победата и претворање на поразот во лекција. Шахот...

Реципроцитетот на дедо Деспод

„Јас се чувствувам нераскинливо поврзан со судбината на македонскиот народ и како бугарски пролетерски револуционер и како син на семејство што потекнува од Разлог...

Бугарските клубови во Македонија – манифестација на великобугарската политика

Доколку судиме според името на она што се именува, тогаш сосема е јасно која е суштината на најавуваниот бугарски клуб „Цар Фердинанд“ во Богданци....