Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25598)

Македонија под агресија од членка на ЕУ

Агресивната, негаторска и геноцидна политика на Бугарија кон Македонија се интензивира. По отворањето бугарски клубови со имиња на фашистички соработници, следуваа и нови провокации...

Како да се однесувате во случај на напад од куче

Животни Каснувањето од куче е стресен настан, кој може да доведе до развој на кинофобија или страв од кучиња. Како да се однесувате во случај...

Објавена листа на потенцијални градови домаќини на „Евровизија 2022“

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и Би-би-си формираа список од седум потенцијални градови, од кои еден ќе биде домаќин на „Евровизија“ следната година. Седум потенцијални...

Илон Маск испрати уште 46 сателити „Старлинк“ во орбитата

Aмериканската компанија „Спејс икс“ успешно ја лансира ракетата „Фалкон 9“ со нова рунда микросателити „Старлинк“, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата. Лансирањето во...

Фатени радиобранови од далечна галаксија

Астрономите од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) уловиле радиосигнал од галаксија оддалечена милијарди светлосни години од Земјата, кои се јавуваат во одреден ритам, како...

Мехран Насери живеел на аеродром 18 години

Приказна за човекот по кого е снимен филмот „Терминал“ Дали се сеќавате на американскиот филм „Терминал“ од 2004 година, во кој Том Хенкс игра човек...

Објавена „Научната фантастика во македонската книжевност за деца и млади“

„Македоника литера“ неодамна ја објави книгата „Научната фантастика во македонската книжевност за деца и млади“ на Јованка Денкова. Овој труд на Денкова е книга за...

Црпам од изворот на италијанското и светското сликарство

АНИЦА КИТАНОСКА, СЛИКАРКА Аница Китаноска, сликарка мозаичарка, завршила на Академијата за уметност во Равена, Италија. Својот пат го започнала во вевчанското основно училиште, а потоа...

Националната галерија на сајтот „Мај арт гајдс“

По отворањето на изложбата на светски афирмираниот албански уметник Дриант Зенели, насловен „Трилогија: Под површината има уште една површина“, Националната галерија на Македонија, која...

Фестивалот на нем и класичен филм почнува со „Носферату“

Со проекција на „Носферату, симфонија на стравот“, филм на Фридрих Вилхелм Мурнау од 1922 година, во музичка придружба на Џијан Емин, на 31 август...