Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25578)

Зошто лубеницата треба да биде дел од нашата исхрана во лето?

Здрава храна Лубеницата, омиленото овошје во лето, освен што е вкусна и освежува, истовремено е и многу здрав плод. Изобилува со витамините А, Ц, Б6,...

Најголемиот лавиринт во Европа во форма на лего-фигури

Во Северен Јоркшир, Велика Британија, по повод 90-годишното постоење на компанијата „Лего“, изграден е најголемиот лавиринт во Европа во форма на лего-фигура, која е...

Морски лавови ги избркаа туристите на плажа во Калифорнија

На калифорниска плажа во близината на Сан Диего испровоцирани морски лавови нападнаа капачи, кои побегнале за да го избегнат нападот на овие инаку мирољубиви...

НАСА и „Роскосмос“ планираат заеднички летови

НАСА и руската вселенска агенција „Роскосмос“ соопштија дека потпишале договор за заеднички летови до Меѓународната вселенска станица. Ова ќе им овозможи на руските космонаути да...

Многу ладнокрвни животни не стареат

Студии понудија докази за стареењето кај одредени ладнокрвни видови, кои ја доведуваат во прашање еволутивната теорија дека стареењето, или постепеното физичко влошување со текот...

Никола Мартиноски – еден од највеликите македонски уметници

Мартиноски имал повеќе самостојни изложби, особено по Втората светска војна. Неговата прва изложба била во 1929 година, во Скопје, а подоцна изложувал во Загреб,...

Премиерот стана народен лекар

Словенија Премиерот на Словенија, Роберт Голоб, деновиве во интервју даде една необична, а за многумина дури и шокантна изјава за која доби безброј коментари, по...

Чиј е „историскиот ревизионизам“ што ги расипува односите меѓу Србија и...

Зголемени тензиите на релацијата Белград - Загреб Се зголемија дипломатските тензии меѓу Србија и Хрватска, откако Хрватска одби да дозволи приватна посета на српскиот претседател...

Србија наскоро ќе изгради гасна интерконекција и со Македонија

Српската вицепремиерка и министерка за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ, вчера изјави дека за енергетската безбедност на Србија е важно да има можност од...

Итни мерки за борба против инфлацијата

Државниот завод за статистика измери нов рекорд на инфлацијата од високи 14,5 отсто во јуни годинава, но економистите велат дека реално таа е повисока...