Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25526)

Работи што ќе внесат доза гламур во вашиот дом

Домување Сите сакаме просторот во кој живееме, било да е тоа стан, куќа или нешто друго, да изгледа најдобро и да се чувствуваме удобно во...

Забавни дела на уличната уметност што ги красат фасадите на...

Францускиот уличен уметник Левалет е познат по своите забавни и креативни дела, кои можат да се видат на фасадите на зградите во неговиот роден...

Кевин Спејси се враќа на големото платно во средновековна ...

Пет години откако Кевин Спејси беше буквално исфрлен од филмот „Сите пари на светот“ на Ридли Скот, но и од серијата „Куќа од карти“,...

Вечерва премиера на претставата „Поштарот“ во Штип

Вечерва во Домот на младите во Штип ќе се одржи премиерата на театарската претстава „Поштарот“, по истоимениот текст на Трајче Кацаров, кој е и...

Сателитот „ЕнМап“ испрати нови фотографии од Босфор во 250 бои

Германскиот сателит „ЕнМап“ (програма за мапирање и анализа на животната средина) направи фотографии во боја на Земјата. Станува збор за сателит лансиран од ракетата...

„Триптих“ – спој на три уметности на скверот „Јас и...

На скверот „Јас и ти“ во Дебар Маало во Скопје, утревечер, со почеток во 20 часот ќе се реализира проектот „Триптих“, кој претставува спој...

Забавен раст на економијата и годинава и в година

Имено, и оваа и следната година се очекува побавен раст на македонската економија отколку во 2021 година. Се очекува економски раст од 2,9 отсто...

ЕУ инвестира во младите во Македонија

Иако не е земја-членка на ЕУ, во Македонија се спроведува шемата „Гаранција за млади“ од 2018 во три пилот-општини. Во втората фаза (2020-2022), оваа...

Ален Апвард го нотира македонскиот јазик во 1908 година

Во почетокот на 20 век, поради важноста на македонското прашање што ги бранува европските престолнини, Македонија е посетена од поголем број европски интелектуалци и...

МПЦ-ОА пред нови предизвици на патот до автокефалност

Соборот на Српската православна црква на првиот работен ден од Соборот во Белград одлучи да ја врати Македонската православна црква - Охридска архиепископија во...