Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25526)

Змиите и пајаците сѐ поактивни на високите температури

Една од отровните змии што ги имаме е поскокот, змија што ја има насекаде. Во Скопје, во урбаните средини, речиси ја нема, меѓутоа ја...

Етимолошки речник е нишката што недостига

Лингвистот Марко Сној, редовен член на Словенечката академија на науките и уметностите и редовен професор на Универзитетот во Љубљана, укажува на еден важен момент...

Бостон и Далас во конференциските финалиња

Бостон го елиминира бранителот на титулата Милвоки, а Далас ланскиот финалист Феникс КОШАРКА - НБА Бостон го „растури“ бранителот на НБА-титулата Милвоки во седмиот решавачки натпревар...

Гроздановска најдобра кај сениорите

КОЊИЧКИ СПОРТ – ДРЕСУРНО ЈАВАЊЕ Според план-календарот за натпревари за 2022 година, на теренот на скопскиот КК Анималс, во населбата Дрма, се одржаа Мајскиот коњички...

Прва титула годинава за Ѓоковиќ, петта за Швјaтек

За Ѓоковиќ ова беше шеста титула во Рим, која ја освои не губејќи ниту еден сет, со што стана и најстариот победник на овој...

Со тимска работа, победнички менталитет и желба за докажување до посакуваната...

Ракометарките од Автокоманда со својата игра, залагање, упорност, но и верба во своите квалитети, уште еднаш ги израдуваа своите навивачи, а отсјајот од големиот...

Зошто Тибетанците се сметаат за најдобри родители на светот?

Ајде да видиме Тибетанците се познати по своето мудро и смирено родителство. Нивното воспитување на децата го восхитува светот, а еве и зошто. Тие имаат четири...

„Творење и креирање дела од отпад од пакување-2022“

Испраќајте творби на конкурсот Друштвото за управување со пакување и отпад од пакување „Еуро-екопак“ ДОО-Скопје, во соработка со Детскиот ликовен центар-Скопје, објавува конкурс за учество на...

Многу нешта ги радуваат децата, прегратки, шеги, игри, забава, другарување, но танцувањето и пеењето им се можеби омилените. На прагот од летото, детските желби...

Добрината е на врвот на човековата пирамида на вредностите

Етика за млади Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат значење...