Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25501)

Откриени сите спецификации на „шаоми 12 лајт“

Техно Компанијата „Шаоми“ веќе претстави три парчиња од најновата серија паметни телефони, а сега пристигнува четвртиот подостапен модел. Досега од „Шаоми“ пристигнаа моделите „шаоми 12“,...

Аеродромот во Атланта ја врати титулата најфреквентен во светот

Меѓународниот аеродром „Хартсфилд-Џексон“ во Атланта, Џорџија, повторно е најпрометниот во светот. Американскиот аеродром ја загуби титулата за најфреквентен откако беше надминат од меѓународниот аеродром...

Kога треба да се запре со тренингот?

Малку истражувања покажуваат колку користењето на вашата максимална сила за време на секоја тренинг-сесија е всушност корисно, а многу повеќе објаснуваат зошто е тоа...

Мистериозен гребен опкружен со ајкули

Највисоката камена кула во светот, т.н. Болова пирамида, излегува од Тихи Океан, источно од Австралија. Тоа е околу 700 километри од Сиднеј. Оваа пирамида...

Доба на уметнички дела НФТ

Вредноста што им ја придаваме на нештата честопати ја одредува окото на набљудувачот или во прашање е општествен договор. Уметноста од секаков вид вреди...

Објавена „Нулорог“ од чешкиот автор Петр Станчик

Од печат излезе книгата „Нулорог“ од чешкиот автор Петр Станчик, а во превод на Донка Роус, во издание на издавачката куќа „Славика либрис“. Насловот...

Премиера на краткиот филм „Екоскоп“ на Коле Манев

Kраткиот игран филм „Екоскоп“ на еминентниот македонски сликар и филмски автор Коле Манев ја имаше својата премиера во Кинотеката. Петнаесетминутната сторија по сценарио на...

Никогаш во историјата не биле изградени повеќе ѕидови меѓу луѓето

Британскиот новинар Тим Маршал ја напиша вознемирувачката книга „Доба на поделба“ Мислевте дека Хадријановиот ѕид, Кинескиот, Берлинскиот и други се дел од минатото? Секако дека...

„На тенок мраз“ во МСУ

Двесте карикатури фрлаат поглед на опусот на Лазо Плавевски Изложбата на карикатури „На тенок мраз“ на Лазо Плавевски ќе биде отворена на 16 април, во...

Европратеници открија злоупотреба на фондовите на ЕУ

Бугарија Во Софија беа презентирани податоците за контролата од страна на делегацијата на Европскиот парламент во врска со сомнежи за злоупотреба на јавни средства во...