Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25478)

Додатоците во исхраната со омега-3 го подобруваат здравјето на срцето

Медицински совет Нова метаанализа (статистичко сумирање на резултатите на повеќе извршени истражувања) покажа дека секојдневното земање мали дози додатоци во исхраната со омега-3 може да...

Со книги против бомбите

Како Украинците ја користат литературата во воени услови Живеев во Киев откако Русија го анектира Крим во 2014 година и сега повторно сум внатрешно раселено...

Нова песна и спот на ДНК и на Таско

„Лава“ е насловот на новиот сингл на ДНК и на Таско, соработка потпишана од Панчо, Лазар Цветкоски и Таско. Имено, музиката е заедничко дело...

„Страст“ – нова песна на „Водолија“

По една година од објавувањето на синглот „Полна со магија“, „Страст“ е името на новата песна на групата „Водолија“. Комплетен автор на музиката, текстот...

„’Мизар‘ – Откровенија 1981-2021“ – прва монографија за македонски рок-бенд

Промоцијата на монографијата „’Мизар‘ - Откровенија 1981-2021“ од едицијата „Македонски рок-архив“ ќе се одржи на 27 март (недела), во кафе-барот „Глуво куче“ во Скопје,...

„Пукнатини/трансформации“ на Благојче Наумоски-Бане

Изложбата на Благојче Наумоски-Бане, „Пукнатини/трансформации“, ќе биде отворена вечерва, од 20 часот, во МКЦ. - Проблемот со кој се занимавам во овој проект се пукнатините...

Од недела „Нешто конкретно“ на Телма со Снеже Велков

Од недела, 20 март, на програмата на телевизијата Телма, со почеток во 14.30 часот, ќе почне да се прикажува емисијата „Нешто конкретно“. Водителка на...

Омилените филмови на браќата Коен

Браќата Џоел и Итан Коен заедно создаваат врвни филмови веќе четири децении. Нивниот првенец, крими-трилерот „Блад симпл“, се појави во 1984 година, а последниот...

„Носталгија на изолацијата“ во МКЦ

Во Младинскиот културен центар е отворена изложбата „Носталгија на изолацијата“ на Филип Коруновски. Делата прикажуваат на што се посветија луѓето за време на изолацијата...

Дванаесет одлични преработки на филмови

Не поминува многу време без да пристигне вест за уште една повеќе или помалку очекувана преработка (т.н. римејк) на некој од заслужните и популарни...