Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25470)

Принципите на меѓународното право како единствен ракурс за заеднички именител

Очигледно е дека руско-украинскиот конфликт се развива на повеќе траектории, па покрај воените дејства, битката се води и на меѓународноправен, а особено на меѓународнополитички...

Полуфиналисти Андрејкин, Гири, Рапорт и Вашер-Леграв

Дмитриј Андрејкин - Аниш Гири и Ричард Рапорт - Максим Вашер-Леграв се полуфиналните двојки на вториот турнир од гранпри-серијата на Светската шаховска федерација (ФИДЕ),...

Скопје домаќин на Тренерска конвенција на ЦЕВ

Откако Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) го иницираше овој настан со премиерното издание во Крањска Гора во 2019-та, искусни тренери предавачи ги споделуваа искуствата со...

Баерн рекорден седми пат постигна барем седум гола на меч во...

Левандовски на 100-от старт во ЛШ го постигна најраниот хет-трик во историјата на ова натпреварување, до 23-та минута, и најбрзо од сите стигна до...

Лазаров ги објави ракометарите за баражот за пласман на СП 2023

Собирот на македонската репрезентација е в недела, а бараж-мечевите со Романија се на 17 март во Скопје и на 19 март на гости. Вкупниот...

Партиски труби што прават долгови и загуби

Ако на обичните граѓани, преоптоварени со егзистенцијални прашања, може да им се прости незаинтересираноста за тоа што некој, во нивното име, генерира неоправдано големи долгови,...

Економските последици од украинската криза

Руската воена операција во Украина беше брза и драматична, но економските последици многу побавно ќе се манифестираат и ќе бидат помалку спектакуларни. Самата војна...

Заборавеното село

За селото и за земјоделството во нашата држава се зборува само кога лозарите, млекарите, овоштарите, оризарите, сточарите, незадоволни од состојбите, почнуваат со протести или...

Украинскиот конфликт ќе донесе штети по економијата од повеќе аспекти

Руската воена операција во Украина и огромните санкции што САД и Европа ѝ ги воведоа на Русија како одговор, предизвикаа економски нарушувања во четири...

Едноставен трик за совршено крцкаво пилешко

Здрава храна Запечените пилешки крилца или копани се најдобри ако кожата е крцкава, а Мохамад Јасин, готвач со седиште во Чикаго, САД, кој сите свои...