Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25470)

Литар бензин ја надмина границата од две евра и расте

Грција Невидениот скок на цената на течните горива во Грција е последица на поскапувањето на суровата нафта на 130 долари за барел поради војната во...

Превозниците протестираа и побараа укинување на акцизите за горивото

Босна и Херцеговина Транспортерите од Република Српска и Федерацијата БиХ вчера во Бања Лука и во Сараево го изразија своето незадоволство со протест поради големото...

Вучиќ: Нема смисла ние да имаме, а да немаат луѓето...

Претседателот на Србија, Aлександар Вучиќ, вчера ја коментираше новонастанатата ситуација околу извозот на српска пченка и пченица, кој може да биде стопиран поради украинската...

Бизнис-отпорност (еластичност)

И сега што? Имаме криза и не извлековме поука од тоа. И пак ќе дојде нова криза и пак ќе се чудиме што да...

Дали по нафтената следува и прехранбена криза

Македонија во најголем дел е зависна од увоз на основните продукти, како пченица, пченка, сончоглед, јачмен, брашно, масло за јадење итн. Со најновите забрани...

Бугарија да се извини за своите злодела кон Македонија

Утре се навршуваат 79 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка од страна на бугарскиот фашистички окупатор. По тој повод,...

Франција, Кина, Израел и Турција во „медијаторски фајналфор“

По Белорусија, Франција, Кина и Израел, и Турција понуди да посредува во конфликтот меѓу Русија и Украина, а за денеска е закажана средба меѓу...

Од почетокот на годината исчистени четири илјади метри од каналската мрежа...

Редовното чистење, нивелирање и одржување на отворените одводни канали e еден од приоритетите на Општината во насока на овозможување непречен проток на атмосферските води,...

Учеството во странски војски е кривично дело

Правните експерти се категорични дека повикот за учество на македонски доброволци во војната во Украина е практично повик за правење кривично дело. Одредбите на...

Парампарче од обично жарче

До нашата редакција пристигнаа повеќе реакции од жители на Општина Чаир, кои реагираат на нивните соседи што се греат на дрва и кои остатоците...