Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25470)

Томас Милер трета сезона по ред е најдобар додавач

Плејмејкерот на Баерн има 16 асистенции сезонава, пет повеќе од најблиските конкуренти. Тој во оваа категорија беше најдобар во минатите две сезони, со 21,...

Во Серија А се води најизрамнета трка за титулата

Четири тима имаат шанси за освојување на „скудетото“, Милан, Интер, Наполи и Јувентус. Во Англија, Манчестер сити води со шест бода разлика, во Шпанија,...

Финансиски вакцини

Со папсувањето на корона-кризата и почетокот на украинската војна, се множат пораки на моето мејл-сандаче, со финансиски понуди од „голем калибар“. На пример, г....

Новите генерации жени се похрабри, борбени, возат брзо, зборуваат брзо

Денес кога ќе видиме млада жена како се бунтува против општеството и општествената нерамноправност, ни изгледа нормално. Новите генерации жени се похрабри, борбени, возат...

Војната нема женско лице

Оваа колумна нема цел да биде феминистичка (повеќе е посвета на женската траума во војните) затоа што феминизмот повеќе не е во мода, барем...

Апокалипса за 5 секунди, опасноста од слепата улица во Украина

Без да бидам осуден за тоа дека сакам да ширам страв, само да подвлечам дека дебатата е само отворено размислување, со надеж дека нема...

Смртта на Drang nach Osten – смртта на Европа (1)

Гледаме, тектонските геополитички поместувања не се случуваат од денес до утре. Особено големите држави за тоа се подготвуваат со години, ако не и со...