Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25470)

По 130 години, пронајдени остатоците од бродот „Атланта“

Бродот „Атланта“, за кој се мислеше дека е засекогаш загубен, е пронајден на дното на езерото Супериор во Северна Америка. Потонатиот брод е пронајден...

Џиџи Хадид ќе донира за украинските бегалци

Супермоделката Џиџи Хадид (26) најави дека заработката од Модната недела ќе им ја донира на луѓето погодени од војната во Украина. Ѕвездата на модните...

Шон Пен шокиран од бегалската криза на украинската граница

Актерот Шон Пен (61) проговори за она што го виде на границата меѓу Полска и Украина. Оскаровецот неодамна се врати во САД и го...

Изложбата „Жените и фотографијата 2022“ во Куманово

Записите покажуваат дека до 1900 година имало повеќе од 7.000 професионални жени фотографи во светот Во чест на Меѓународниот ден на жената, 8 Март, фотоклубот...

Плаошник – еден од најзначајните културни простори во Македонија

Занимливости Плаошник или Плаош се наоѓа на јужниот дел од ридот на кој се протегал стариот град Охрид, неколку стотини метри од центарот на т.н....

Босна и Херцеговина – балканска нагазна мина

Почна да се трупа оружје на Балканот, Сараево е првата станица Граѓаните на Сараево, но и на другите градови во Босна и Херцеговина изминативе денови...

Аргументите одекнуваат посилно кога се повторуваат погласно

Македонското министерство за надворешни работи смета дека нема потреба пошироко да ги презентира македонските аргументи во спорот со Бугарија и да ја запознае европската,...

Македонскиот вековен завет промовиран низ страниците на весниците

Традиција на одбрана, чување и промовирање на македонските интереси и права Промовирањето и заштитата на македонските национални и политички интереси во печатените медиуми имаат долга...

Прокси-војната во Украина го зголемува ризикот од широка ескалација

Околу 20 држави, од кои повеќето се во НАТО и во Европската Унија, ја снабдуваат Украина со оружје во екот на воениот конфликт со...

Странски експерти ја предвиделе војната во Украина пред 30 години

Уште пред речиси 30 години редица истакнати меѓународни експерти предупредуваа на можен воен конфликт помеѓу Русија и Украина и точно ги скицираа неколкуте мрачни...