Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25460)

Елмор Леонард: Правила за пишување добра литература

Елмор Леонард е еден од најпопуларните американски писатели на криминалистички романи, најпознат по својот чист стил, добро чувство за убедлив дијалог, неприсилена сатира и...

Ангажираниот колумнистички опус на Љупчо Коцарев

(Љ. Коцарев, „За македонските работи“, Скопје, Матица, 2021) Колумната е жанр близок до кусиот есеј, заправо колумната е популарен есеј/оглед. Во колумната се изнесуваат авторски...

Навики што предизвикуваат стрес

Медицински совет Стресот кај луѓето не го поттикнуваат само надворешните влијанија туку често самите себеси се доведуваме до стресни ситуации поради лошите навики, за кои...

Најголемиот брод во светот подготвен да исплови

По три години изградба, најголемиот брод во светот, конечно, заедно со патниците ќе исплови на крстосување. На компанијата „Ројал Карибиен“ минатиот месец ѝ беше...

Направена е првата веганска виолина во светот

Еден производител на виолини од Велика Британија неодамна успеа во нешто по што многумина копнееја, а тоа е - првата веганска виолина во светот....

Четири децении од премиерата на „Е.Т.“

Ова лето љубителите на СФ-филмовите ќе ја прослават 40-годишнината од омилениот класик „Вонземјанинот Е.Т.“, а една од ѕвездите на филмот, Дру Баримор (46), планира...

Спектакуларен трејлер за претстојниот филм за Елвис Присли

Студиото „Ворнер Брос пикчрс“ го објави долгоочекуваниот трејлер за филмот „Елвис“, на австралискиот режисер Баз Лурман. Во оваа биографска музичка драма за Елвис Присли,...

„Оган, или со љубов и бес“, 2021 г.

Од светското Жулиет Бинош го комплетира интригантниот љубовен триаголник што ги истакнува некомпатибилните емоции што коегзистираат во аферата. Новиот филм на режисерката Клер Дени е заводлив...

Да се твори независно е како да се создаде држава што...

Бобан Алексоски, основач на „Златен елец“ Независниот театар „Златен елец“ одбележа две години постоење, со претставата „Дневникот на лудиот 1“, од 18 часот. Станува збор...

Џек Николсон добил три златни статуетки, а 12 пати бил номиниран

Ентони Квин: две победи (четири номинации за „оскар“) Ентони Квин беше успешен и омилен мексиканско-американски глумец, сликар, книжевник и филмски режисер. За својата дарба тој...