Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25454)

Њујорчанка го победи ХИВ

Њујорчанка, која беше подложена на нов ризичен третман, успеа да го победи ХИВ. Жената позната само како „пациентката од Њујорк“ ја завршила својата терапија...

„Спејс екс“ ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка

Компанијата „Спејс екс“ е сериозна во намерата за развој на сопствена приватна вселенска програма и ја планира својата прва комерцијална вселенска прошетка оваа година. Основачот...

Тиесто во јуни ќе одржи концерт во Скопје

Најголемиот регионален настан на електронска музика ова лето ќе се случи во Скопје, со најголемата и најконзистентна ѕвезда на електронската музика на сите времиња...

Суспендирано учеството на „Евровизија“ на украинската претставничка

Проблемот во врска со нејзината посета на Крим се случува додека светот гледа дали Русија ќе ја нападне Украина Неизвесно е учеството на „Евровизија“ на...

Србија го одликува Џони Деп

Српскиот претседател Александар Вучиќ лично му врачи орден на холивудскиот актер Џони Деп за неговиот исклучителен придонес во областа на културата, особено на полето...

Настасија Кински се повлече од јавноста

Настасија Кински, легендарната глумица на европската и на американската кинематографија, која пленеше со својот талент и убавина, во својата 61. година од животот се...

„Малечката мама“ (2021)

Од светското кино Нели тукушто ја изгубила својата баба и им помага на родителите да го исчистат домот во кој живеела нејзината мајка. Таа ја...

Три комичарки ќе ги водат „Оскарите“

Домаќини на годинешните „Оскари“ ќе бидат американските актерки и комичарки Реџина Хол, Ејми Шумер и Ванда Сајкс, објави Академијата. Ова трио ќе го води 94-то...

Замислете да изградиме специјализиран музеј за фотографија во Битола

Сашко Илов, фотограф и уметник Сашко Илов-Дете е дипломиран професор по филозофија, долгогодишен ликовен уметник и фотограф. Живее и работи во Флорида, САД, каде што...

Земјоделските суровини по двојно повисоки цени

Растот на трошоците во земјоделството ги зголемува и влезните цени во прехранбената индустрија. Иако некои од експертите сметаат дека поскапувањето на храната не би...