Ознака: бугарски културен клуб

Левица: Ќе протестираме ако се отвора бугарски културен клуб во Kуманово,...

Провокациите од бугарска страна не престануваат! Најнова доаѓа преку најавеното отворање на т.н. бугарски културен клуб во градот симбол на антифашистичката борба - Куманово,...

Момче од Софија вооружено со ножеви приведено пред бугарскиот клуб во...

Лице од Софија, Бугарија, со два ножа вчера било приведено во близина на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Лицето кое се движело...

Здружението „Иван Михајлов“ да ги исчисти статутот и програмата од провоцирачка...

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација утврди дискриминација по основ на национална и етничка припадност за основањето на здружението Културен центар „Ванчо Михајлов“...

Настрада таблата на „Цар Борис Трети“

Оштетен е дел од таблата на која е испишано името на ново отворениот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид. Информацијата за МИА...

Менкиноски го оспори здружението „Цар Борис Трети“ пред Уставен со историските...

Адвокатот Тони Менкиноски поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на програмата за работа и статутот на здружението „Цар Борис Трети“ од...

Џамбаски ја изнесе желбата за уривање на македонизмот, бранејќи го царот...

Крајно време е политичарите крај Вардар да сфатат дека нивниот страв од распаѓање на лагата не ја оправдува омразата и репресијата кон Бугарите. Југославија...

Под овие околности нема да дозволиме промена на Уставот, порача Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ под овие околности нема да дозволи промена на премабулата на Уставот, истакна лидерот на партијата Христијам Мицкоски. – Под овие околности нема да дозволиме...

„Цар Борис Трети“ протатни низ бура од незадоволство, борбата продолжува во...

Поддржувачите на Цар Борис Трети, ги собраа знамињата и го напуштија клубот од задниот излез на објектот со што заврши протестот против отворањето на...

Бугарите го свртеа македонскиот револт кон ЕУ, но не можеа да...

Кон зградата се фрлаат јајца и камења, додека неколку стотици луѓе скандираат „Бугари, Татари и фашисти“ пред зградата каде во Охрид свечено треба да...

Обид за апсење доведе до судир на протестот во Охрид, полицијата...

Обидот за апсење на демонстрант на протестот против отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети во Охрид, заврши со судир помеѓу полицијата и незадоволните...