Ознака: Шпанија

Валенсија го објави ангажманот на Столе Димитриевски

Македонскиот голман одигра шест сезони во Рајо Валјекано, каде што се етаблира како еден од најдобрите голмани во Ла лига, благодарение на неговите добри...

Наковска-Бикова деветта, Јовановски 19., на 50 м пиштол слободен избор

СТРЕЛАШТВО - ЕП ВО ШПАНИЈА Македонската стрелачка Оливера Наковска-Бикова го освои деветтото место, додека Александар Јовановски заврши 19-ти во финалето во дисциплината П4 пиштол слободен...

Шпанскиот парламент го одобри контроверзниот нацрт-закон за амнестија на каталонските сепаратисти

Долниот дом на шпанскиот парламент го одобри денеска предлог-законот со кој се гарантира амнестија за оние кои се вклучени во сепаратистичката кампања во североисточниот...

Ракометарките поразени од Шпанија во квалификациите за ЕП

Женската ракометна репрезентација претрпе пораз од Шпанија со 31:19 (17:11) на средбата која вечерва се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ во рамките на квалификациите...

Македонија подготвена за дуелите со Шпанија

Двете репрезентации само еднаш играле на ЕП, и тоа во 1998 година, а победиле Македонките со 27-22. Денеска, од 18 часот, средбата се игра...

Најмалку четворица загинати во пожар во станбена зграда во Шпанија

Најмалку четири лица загинаа, а 14 се повредени, а 19 се водат како исчезнати во пожар во 14-катна станбена зграда во шпанскиот град Валенсија. Можеме...

Според ФИБА, Шпанија е прв фаворит во квалификациите

Македонија ги почнува квалификациите утре, со мечот во групата Г на гости кај Португалија, која е 23-та на таа листа на ФИБА, на која...

Откриена палеолитска уметност стара 24.000 години во Шпанија

Археолозите открија големо место на палеолитска пештерска уметност на источниот брег на Шпанија, со приказ на коњи, елени и диви бикови. Повеќе од 100 антички...

Шпанија за првпат финалист

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ЗА ФУДБАЛЕРКИ Со фуриозен финиш, Шпанија во полуфиналето со 2-1 ја победи Шведска Женската фудбалска репрезентација на Шпанија за првпат ќе игра во финалето...

Имињата Хитлер, Сталин, Луцифер забранети во Шпанија

Во Шпанија не е дозволено на децата да им се даваат имиња што потсетуваат на негативни личности од историјата и религијата. Имено, Законот од 8...