Ознака: херој

Сто и дваесет години од смртта на големиот војвода Јордан Сиљанов...

Денес се навршуваат 120 години од смртта на Јордан Сиљанов Пиперката, најопеаниот војвода од кичевско, кој загинал на 10 август 1903 година во Церско поле,...

Прво место на петтоодделенецот Горазд Трајковски му донесоа составот и...

Избрани најдобрите литературни и ликовни творби на конкурсот на „Колибри“- „Херојот по кого мојата улица го добила името“ Драги деца, уште една наша заедничка соработка...

Кога правото ѝ е слуга на политиката, криминалецот станува херој...

А замислете, во Европа велат дека незаконски или неправилно набавен доказ е доказ добиен со прекршување на човековите права на една личност или набавен...

Николас Кејџ со големиот број мемиња стана херој на интернет

Николас Кејџ призна дека не му е јасно зошто толку често прават мемиња од него. Ѕвездата на „Неподнослива тежина на масивниот талент“ не е...

Народен херој или жетон број 61?

Зборот „пес“ не лае (Жерар Женет) Еве, за денес, уште еден фалсификуван поим. Тоа е изразот „народен херој“, од новите политичари преименуван во „историска личност“....

Маумо – малиот шаховски херој од Макоко

Му дадов шанса да научи со другите деца и бев шокиран, оти за помалку од 20 минути можеше да ги движи фигурите и да...

Херој е второто име на вработените во „Ре-медика“

Иако со намален капацитет, со преземање на сите мерки за заштита и внимателност, успеваме да зачуваме еден ритам на работа, кој нема да го...

Херој на нашето време (политичар, хохштаплер, идиот)

На крајот од веќе одминатото лето, драг читателу, им се навратив по многу години повторно на некои омилени книги. Меѓу нив и на „Херој...

Македонка херој на едноставноста во далечната Скандинавија

Триесетгодишната Валерија Камчевска-Ќипроска од Штип, која е докторка по оптички комуникации и работи во водечкиот телекомуникациски оператор во скандинавските и балтичките држави „Телиа компани“,...

Нуркачот херој загина за други да живеат

Во четвртокот вечер, 38-годишниот нуркачки ветеран Саман Гунан се впушти во мисија за доставување три боци со воздух. Гунан ја заврши мисијата, но загуби свест при...