Ознака: фестивали

„Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски патува на десет филмски фестивали

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ во режија на Сузана Диневски – „Сузи Кју продукција“, е селектиран на десет меѓународни филмски фестивали. Филмот се прикажа...

Претставата „Народен непријател“ гостува на фестивали во Црна Гора

Македонскиот народен театар во јули со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на два меѓународни фестивала...

Обука за волонтери организатори на фестивали

Двата македонски фестивали „Таксират“ и „Д фестивал“, заедно со фестивалите „Ипсигрок“ (Италија) и „Халдерн поп“ (Германија), како и повеќе општествени и музички организации од...

Невообичаени фестивали низ светот

Светот изобилува со различности и креативни фестивали кои животот го првата поубав, пошарен и повесел. Некои од нив се малку чудни, сосема невообичаени, но...

Фестивал на прескокнување бебиња, европски маратон во сауна…

Во Канада постои фестивал на замрзната коса. Потребно е да се отиде во Такини хот спрингс кога температурата паѓа под минус 20 Целзиусови степени,...

Филмовите на Манчевски на фестивали во Европа и во Азија

И покрај ограничувањата поради пандемијата, филмовите на Милчо Манчевски продолжуваат да го наоѓаат патот до интернационалната публика. „Врба“ на Манчевски ја имаше романската премиера...

„Red safari“ – нов сингл на Кирил Џајковски

По успешната летна сезона, исполнета со настапи на повеќе фестивали, Кирил Џајковски се враќа на сцената со серија нови музички изданија. По филмовите „Прашина“...

Летни фестивали има, но колку се видливи

Се одржаа книжевни промоции, дискусии, музички концерти, театарски претстави, изложби во соработка и со независната културна сцена... Настани вредни за внимание и впишување во...

Краткиот филм „Последните камбани“ учествува на повеќе фестивали

Краткиот филм „Последните камбани“ овој месец ќе биде прикажан на Скопје филм фестивал и на Фестивалот на нем филм во Медисон, Висконсин, САД. Премиерно филмот...