Ознака: тестирање

Ќе се анализира ефикасноста на руските вакцини против новите видови на...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ѝ наложи на Владата да ја анализира ефикасноста на руските вакцини против новите сорти на коронавирусот. Во согласност со упатствата...

Велика Британија планира дополнителни тестирања за патниците од странство

Британските власти имаат намера да воведат дополнителни тестови за патниците од странство што се чуваат во карантин, но конечната одлука за тоа сè уште...

Седум кинески вакцини се во третата фаза на клинички испитувања

Седум вакцини против ковид произведени во Кина влегоа во третата фаза на клинички испитувања, изјави Ву Јуанбин, генерален директор на одделот за социјален развој...

„Фајзер“ ќе ја тестира вакцината и на деца

„Фајзер“ ја заврши регистрацијата на деца на возраст од 12 до 15 години за студија за тестирање на вакцината против коронавирус. Американскиот производител на лекови,...

ФДА: Новиот вид на вирус може да влијае на лажно-негативни резултати...

Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) го предупреди медицинскиот и лабораторискиот персонал дека генетските мутации во коронавирусот, вклучително и варијантата Б.1.1.7 откриена...

Вонредна состојба во Пекинг, стотици луѓе тестирани на коронавирус

Вонредната состојба во Пекинг се должи на наглото зголемување на бројот на случаи на вирусот ковид-19 во изминатите неколку дена, а стотици илјади луѓе...

Македонија е на 45-то место по математика, а на 51-то место...

Резултати од меѓународното ТИМСС тестирање Македонија во математичка писменост од 58 држави е на 45 место, а во природни наука сме подолу рангирани, односно на...

Кина доби дозвола својата вакцина против ковид-19 да ја тестира во...

Руските власти денеска дозволија на територијата на земјата да се вршат тестови за кинеската вакцина против коронавирусот – Ad5-Ncov. Во клиничкото тестирање ќе учествуваат 8.000...

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани

ВМРО-ДПМНЕ предлага бесплатно тестирање за коронавирус за сите граѓани. - Како пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ предложивме амандмани за ковид-кризата и затоа бараме од нашиот...

Почна тестирањето со брзи тестови низ Македонија

Министерството за здравство информира дека од вчера започна тестирањето со брзи антигенски тестови во Општите болници во Кочани и Кавадарци, Здравствените домови во Велес...