Ознака: тестирање

Турција успешно ја тестираше својата прва хиперсонична ракета

Турско беспилотно летало „Бајрактар ​​Аканџи“ ја тестираше првата хиперсонична турска ракета воздух-земја, објави „Хуриет дејли њуз“, посочувајќи дека тестирањето било успешно. Ракетата ТРГ-230 ја разви...

За тестирањето на мозочни чипови на луѓе на милијардерот Маск, ФДА...

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија „Неуралинк“, врз луѓе, да отпочнат во рок...

Прво тестирање на техниката за заштита на планетата

Вселенското летало ДАРТ на НАСА се судри со мала месечина на астероид, што претставува прво тестирање на техниката што еден ден би можела да...

Пратениците во Чиле ќе бидат тестирани на дрога

Чилеанските пратеници во следните неколку дена по случаен избор ќе бидат тестирани на дрога. Тестирањето ќе се спроведе откако минатиот месец беше усвоен предлогот тоа...

Финската премиерка тестирана за наркотици

Финската премиерка Сана Марин денеска изјави дека се тестирала за дрога, откако претходно беше објавено видео на кое се гледа како се забавува со...

Имаме тестови за мајмунски сипаници, тестирањето е бесплатно и е со...

Тестирањето е бесплатно за пациентите по претходно утврдена индикација од страна на специјалист инфектолог Институтот за јавно здравје располага со доволна количина на тестови за...

Имаме доволно капацитети за ковид-пациентите, но да се удвои можноста за...

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја разгледа актуелната епидемиолошка состојба во земјата и констатирано е дека има зголемување на бројот на нови...

Ќе се тестира по случаен избор за да се утврди колективниот...

Претседателот на Комисијата за заразни болести Александар Петличковски најави дека од понеделник ќе почне скрининг-тестирање по случаен избор, кое треба да покаже дали и...

Примероци од пет пациенти ќе се секвенционираат за подвидот на омикрон

Примероци од пет пациенти тестирани за ковид-19 со наменски тестови кои ги користи Институтот за јавно здравје се селектирани за секвенционирање, кое почнува во...

Северна Кореја одново тестираше моќна ракета со најдолг дострел од 2017...

Северна Кореја истрела проектили во морето од нејзиниот источен брег, соопшти денеска штабот на здружените сили на Јужна Кореја. Доколку извештајот биде потврден, ова би...