Ознака: тестирање

Ирска го укина тестирањето за вакцинираните патници

Ирска повеќе нема да бара од вакцинираните патници кои доаѓаат во земјата да покажат негативен тест за Ковид-19, изјави во средата премиерот Мајкл Мартин. Владиниот...

Путин: Успешно тестирањето на хиперсоничните проектили „Циркон“

Рускиот претседател Владимир Путин извести за успешно тестирање на хиперсоничните ракети „Циркон“, за кои Москва тврди дека припаѓаат на типот „невидливо“ оружје. - Вечерва, во...

Путин сака да учествува во тестирање на вакцина што се прима...

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека сака да учествува во тестирањето на назална вакцина против коронавирусот, која ја развива рускиот истражувачки центар „Гамалеја“. - Можам...

Грција ја проширува обврската за тестирање на целиот туристички сектор

Грција соопшти дека сите вработени во рестораните и туристичкиот сектор низ целата земја мора да бидат подложени на редовни тестови за ковид-19, со што...

Дали вакцината делува, имам ли доволно антитела по имунизацијата?

Прашање кое се актуелизира со вакцинацијата Сега кога десетици милиони Американци се вакцинирани против ковид-19, многумина се прашуваат - дали имам доволно антинела кои ќе...

Бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ во Скопје

ХИВ, ХЕРА и „Заедно посилни“ ќе обезбедат бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ со брзи тестови, од денеска до 7 јуни, во...

Тестирање на 4.000 третоодделенци на почетокот на јуни

Сега се почнува со третоодделенците, а идната година вакви тестови, покрај нив, ќе полагаат и учениците од петто и од деветто одделение. Со резултатите...

Тестирање преку програмата ПИРЛС во пет основни училишта во Битола

Во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ во Битола, денеска се спроведуваше тестирање во рамките на меѓународната студија за проверка на оспособеноста на учениците меѓу...

Скандал во Индонезија, измиени, па повторно користени стапчиња за тестирање на...

Поголем број вработени во фармацевтска компанија се уапсени во Индонезија за наводно миење и препродажба на користени стапчиња за тестирање на коронавирус. Според светските агенции,...

Во март ќе се почне со тестирање на вакцината на „Модерна“...

Во средината на март во САД почнуваат испитувања на вакцините развиени од лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид на коронавирусот, изјави Ентони Фаучи, советник...