Ознака: тероризам

Во Словачка уапсен опасен десничарски екстремист осомничен за сајбер-тероризам

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СЛОВАЧКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, ВО СОДЕЈСТВО СО ЧЕШКАТА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ, ФБИ, ЕВРОПОЛ И ЕВРОПРАВДА Истрага спроведена од словачката национална агенција...

Осудениците за тероризам продолжуваат со радикализмот во албанските затвори

Албанската државна разузнавачка служба ШИШ во извештајот за 2021 година алармира дека осуденици за тероризам продолжуваат со нивните радикални активности во затворскиот систем во...

Бенет: Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади

Израелскиот премиер Нафтали Бенет изјави денеска дека Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади преку свои посредници, една недела по убиството на полковникот...

Шведска ги отфрла тврдењата на Турција дека Стокхолм го финансира тероризмот

Шведската влада соопшти дека не го финансира тероризмот, како што тврди Анкара, која го наведува ова како пречка за прифаќање на скандинавската земја во...

Во Франција уапсени екстремисти кои планирале напади на Божиќ

Француската полиција уапси двајца мажи, исламски екстремисти, под сомнение дека планирале терористички напади во Париз на Божиќ, објави француската „БФМТВ“. Уапсени се мажи на возраст...

Во Хрватска приведени антиваксери, осомничени се дека поттикнувале тероризам

Во пет хрватски окрузи приведени се најмалку пет лица, меѓу кои и Марко Францишковиќ, водачот на протестите против вакцинацијата, кои се осомничени за јавно...

Пентагон предупредува за можни напади на ИСИС-К

Американската разузнавачка служба проценува дека Исламската држава во Авганистан (ИСИС-К) ќе има капацитет да ги нападне САД за само шест месеци – и има...

ФБИ објави доверлив документ за нападите на 11-ти септември

На годишнината од терористичкиот напад, американското ФБИ објави доверлив документ кој носи нови информации за настанот што го шокираше целиот свет. Во документот се наведува...

Војната против теророт ја соочи Америка и со внатрешни предизвици

Дваесет години по нападите од 11 септември Дваесет години по нападите од 11-ти септември, САД допрвa сносат некои од последиците откако ја објавија нивната „војна...

Екстремист поврзан со ИД убиен во првиот терористички напад на Нов...

Новозеландската полиција соопшти дека застрелала насилен екстремист, откако тој со нож ранил шест луѓе во супермаркет во Окленд. Ова е првиот терористички напад во...