Ознака: тероризам

Пентагон предупредува за можни напади на ИСИС-К

Американската разузнавачка служба проценува дека Исламската држава во Авганистан (ИСИС-К) ќе има капацитет да ги нападне САД за само шест месеци – и има...

ФБИ објави доверлив документ за нападите на 11-ти септември

На годишнината од терористичкиот напад, американското ФБИ објави доверлив документ кој носи нови информации за настанот што го шокираше целиот свет. Во документот се наведува...

Војната против теророт ја соочи Америка и со внатрешни предизвици

Дваесет години по нападите од 11 септември Дваесет години по нападите од 11-ти септември, САД допрвa сносат некои од последиците откако ја објавија нивната „војна...

Екстремист поврзан со ИД убиен во првиот терористички напад на Нов...

Новозеландската полиција соопшти дека застрелала насилен екстремист, откако тој со нож ранил шест луѓе во супермаркет во Окленд. Ова е првиот терористички напад во...

ИСИС-К е непријател на талибанците, исто колку и на Западот

Светската јавност ги обвинува и талибанците за последниот бомбашки напад во Кабул, за кој одговорност презема локален огранок на Исламската држава (ИД) од регионот...

Заканата од терористички напад демне врз Кабул

Американскиот претседател, Џо Бајден, синоќа изјави дека нов терористички напад во Авганистан би можел да се случи во следните 24 до 36 часа. - Ситуацијата...

Авганистан е неприкосновена лулка на тероризмот

Преземањето на власта во Авганистан од страна на талибанците предизвика ненадеен шок кај меѓународната заедница. Брзата природа на овој чин дава впечаток дека бунтовниците...

Tалибанската победа ја возобновува Ал каеда?

Пред две децении, талибанците одбија да го предадат Осама бин Ладен и неговите соборци од Ал каеда, што беше повод САД да ја започнат...

Исламската држава едвај опстојува преку „дигиталните животи“ на нејзините жени

За да се разбере функционирањето на она што преостана од Исламската држава (ИД) по распадот на т.н. Калифат веројатно не постои подобар извор од...

Исламската држава се регрупира во срцето на Ирак

Долг конвој на оклопни возила и камиони бавно се движеше јужно од ирачкиот град Киркук, пренесувајќи ги ирачките специјални сили ИСОФ чија цел беа...