Ознака: тероризам

Пријавени 28 обиди за терористички напади во ЕУ минатата година, расте...

Според извештај на Европол Земјите-членки на Европската унија (ЕУ) пријавија 28 обиди за терористички напади во 2022 година, а извештај на европската полиција Европол за...

Два смртоносни напада го ставија Израел на тест

Тензиите меѓу Израел и Палестинците се зголемија откако еден италијански турист загина, а пет лица беа повредени во сообраќајна несреќа во Тел Авив синоќа,...

Група наши државјани испраќала лажни дојави за бомби и ќе добијат...

Набрзо група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата и други објекти, вели...

Поднесена кривична пријава против малолетник од Скопје за сторено кривично дело...

Денеска (22.03.2023) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство...

Исламска држава пак излезе на виделина со преземање на одговорност за...

Екстремистичката вооружена група Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во кој загина гувернерот на авганистанската провинција Балх, Дауд Музмал и уште...

Остин: САД се многу загрижени поради насилството на еврејските доселеници на...

САД се „особено загрижени“ поради неодамнешното насилство од страна на еврејските доселеници на Западниот Брег, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на...

Враќањето на борците од Сирија и Ирак ја става Македонија под...

Според извештајот од Стејт департментот Главниот контратерористички проблем на Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија и Ирак, се вели во...

Исламисти нападнаа полициска станица во пакистански Карачи

Исламисти денеска нападнаа полициска станица во јужниот пакистански град Карачи, при што загинаа најмалку две лица, јави ДПА, повикувајќи се на официјални претставници. За...

Лернер: Франција се соочува со закани од ултрадесничари, сунитски тероризам и...

Генералниот директор на француската внатрешна безбедност Николас Лернер изјави дека Франција се соочува со бројни и различни закани кои доаѓаат од ултрадесничарскиот тероризам, „сунитскиот...

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...