Ознака: тероризам

Исламска држава пак излезе на виделина со преземање на одговорност за...

Екстремистичката вооружена група Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад во кој загина гувернерот на авганистанската провинција Балх, Дауд Музмал и уште...

Остин: САД се многу загрижени поради насилството на еврејските доселеници на...

САД се „особено загрижени“ поради неодамнешното насилство од страна на еврејските доселеници на Западниот Брег, изјави денеска американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на...

Враќањето на борците од Сирија и Ирак ја става Македонија под...

Според извештајот од Стејт департментот Главниот контратерористички проблем на Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија и Ирак, се вели во...

Исламисти нападнаа полициска станица во пакистански Карачи

Исламисти денеска нападнаа полициска станица во јужниот пакистански град Карачи, при што загинаа најмалку две лица, јави ДПА, повикувајќи се на официјални претставници. За...

Лернер: Франција се соочува со закани од ултрадесничари, сунитски тероризам и...

Генералниот директор на француската внатрешна безбедност Николас Лернер изјави дека Франција се соочува со бројни и различни закани кои доаѓаат од ултрадесничарскиот тероризам, „сунитскиот...

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...

Европскиот Парламент ја прогласи Русија за држава која го спонзорира тероризмот

Европскиот Парламент денеска усвои Резолуција со која ја прогласува Русија за држава „спонзор на тероризмот“, поради војната против Украина и уништувањето на цивилната инфраструктура...

Полицаец убиен во Брисел, напаѓачот се заканувал, но полицијата го пуштила

Белгиски полицаец синоќа им подлегна на повредите по напад со нож во близина на железничката станица во Брисел, а инцидентот го истражува Федералното обвинителство...

Бајден за уште една година ја продолжи вонредната состојба поради тероризам

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја продолжи за уште една година вонредната состојба, која беше воведена на 14 септември 2001 година, по терористичките напади врз...

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални изјавите дека Грција е центар за...

Изјавите на турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу дека Грција е центар за обука на терористи се провокативни и немаат врска со вистината...