Ознака: тероризам

Европскиот Парламент ја прогласи Русија за држава која го спонзорира тероризмот

Европскиот Парламент денеска усвои Резолуција со која ја прогласува Русија за држава „спонзор на тероризмот“, поради војната против Украина и уништувањето на цивилната инфраструктура...

Полицаец убиен во Брисел, напаѓачот се заканувал, но полицијата го пуштила

Белгиски полицаец синоќа им подлегна на повредите по напад со нож во близина на железничката станица во Брисел, а инцидентот го истражува Федералното обвинителство...

Бајден за уште една година ја продолжи вонредната состојба поради тероризам

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја продолжи за уште една година вонредната состојба, која беше воведена на 14 септември 2001 година, по терористичките напади врз...

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални изјавите дека Грција е центар за...

Изјавите на турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу дека Грција е центар за обука на терористи се провокативни и немаат врска со вистината...

Во Словачка уапсен опасен десничарски екстремист осомничен за сајбер-тероризам

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СЛОВАЧКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, ВО СОДЕЈСТВО СО ЧЕШКАТА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ, ФБИ, ЕВРОПОЛ И ЕВРОПРАВДА Истрага спроведена од словачката национална агенција...

Осудениците за тероризам продолжуваат со радикализмот во албанските затвори

Албанската државна разузнавачка служба ШИШ во извештајот за 2021 година алармира дека осуденици за тероризам продолжуваат со нивните радикални активности во затворскиот систем во...

Бенет: Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади

Израелскиот премиер Нафтали Бенет изјави денеска дека Иран нема да остане неказнет поради поттикнување напади преку свои посредници, една недела по убиството на полковникот...

Шведска ги отфрла тврдењата на Турција дека Стокхолм го финансира тероризмот

Шведската влада соопшти дека не го финансира тероризмот, како што тврди Анкара, која го наведува ова како пречка за прифаќање на скандинавската земја во...

Во Франција уапсени екстремисти кои планирале напади на Божиќ

Француската полиција уапси двајца мажи, исламски екстремисти, под сомнение дека планирале терористички напади во Париз на Божиќ, објави француската „БФМТВ“. Уапсени се мажи на возраст...

Во Хрватска приведени антиваксери, осомничени се дека поттикнувале тероризам

Во пет хрватски окрузи приведени се најмалку пет лица, меѓу кои и Марко Францишковиќ, водачот на протестите против вакцинацијата, кои се осомничени за јавно...