Ознака: суд

Уставниот суд покажува зрелост за колективна оставка

Со дефицит во владеењето на правото, Македонија не може да си дозволи неодговорен Уставен суд Состојбата на Уставниот суд без претседател едноставно ја блокира...

Судот во Москва го продолжи притворот на тројцата адвокати на Навални

Судот во Москва денеска повторно го продолжи притворот до 3 август на тројцата адвокати на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој почина во затвор во...

Највисокиот суд на ОН му нареди на Израел да го прекине...

Највисокиот суд на ОН денеска му нареди на Израел веднаш да го запре воениот напад во градот Рафа на југот на Појасот Газа. Меѓународниот суд...

Уставниот суд промовира „ударничка“ работна недела!?

Одлуката на Уставниот суд да не се поведува постапка за иницијативите што ги оспоруваат измените на Законот за работни односи не е донесена едногласно,...

Асанж може да поднесе жалба на екстрадицијата, пресуди Високиот суд во...

Високиот суд во Лондон денеска одлучи дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж може да поднесе жалба против екстрадицијата во САД. Во одлуката на судот се...

Поделен сум на два света, важно ми е да дојде до...

Не е приложен ниту еден доказ дека постои минималниот стандард за продолжување на мерката притвор, вели одбраната Во Врховниот суд денеска се одржа јавна седница...

Евакуирана судската зграда во Подгорица поради закана од бомба

Поради дојава за бомба евакуирана е зградата во која се наоѓаат Врховниот, Апелациониот и Вишиот суд во Подгорица. Како што дознава порталот РТЦГ, информацијата за...

Во прилепскиот Суд почна подготвителна постапка за убиеното 14-годишно момче

Во Судот во Прилеп денеска почна подготвителна постапка за случајот со убиството на 14-годишното момче, што се случи пред една недела во центарот на...

Во штипска Апелација правда делат само четворица судии

Во највисокиот, второстепен суд во источниот и југоистoчниот регион работат само четворица судии, кои секојдневно се справуваат со предметите, но и со новите кои...

Констатирана спротивност со темелната вредност за слободно изразување на националноста

Уставниот суд на вчерашната седница донесе одлука со која се укинува делот „националност“ во Законот за матична евиденција. Уставниот суд оценил дека барањето на...