Ознака: суд

Констатирана спротивност со темелната вредност за слободно изразување на националноста

Уставниот суд на вчерашната седница донесе одлука со која се укинува делот „националност“ во Законот за матична евиденција. Уставниот суд оценил дека барањето на...

Судот му нареди на Трамп да плати повеќе од 454 милиони...

Судија од Њујорк му нареди на Доналд Трамп да плати повеќе од 454 милиони долари откако беше прогласен за виновен за фалсификување податоци за...

Трамп нема претседателски имунитет и може да му се суди за...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема претседателски имунитет и би можел да биде кривично гонет под обвинение за обид за поништување на изборите во...

Јакимовски: Сообраќајната незгода кај Ласкарци претставува акумулација на голем број пропусти

Во Основниот кривичен суд Скопје јавниот обвинител Дарко Јакимовски денеска започна со завршните зборови во врска со случајот „Ласкарци“ кој се однесува на несреќата...

Трамп нема да сведочи по втор пат во случајот со граѓанска...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека одлучил да не сведочи по втор пат на судењето за граѓанска измама во Њујорк. Трамп на својата социјална...

Зеќири насолзен на завршните зборови во судот: 593 дена е мојата...

Ексгенералниот секретар во Владата, Мухамед Зеќири, денеска ги даде завршните зборови пред судот. Со солзи во очите Зеќири рече дека 593 дена трае неговата лична...

Нивици – генератор на политички и правни контроверзии

Речиси пет и пол години по потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција, неговото спроведување во Македонија сѐ уште е тема што предизвикува политички и...

Запрена постапката за 10 обвинети во случајот „Моќник“ поради застареност, за...

Судот денеска донесе решенија со кои за 10 обвинети во случајот „Моќник“ постапката се запира заради застареност, додека за тројцата обвинетите Милош Милошоски, Милосим...

Кренар Лога се сретна со штрајкувачите од администрацијата на судовите и...

Министерот за правда Кренар Лога се сретна со претставниците на Синдикатот на УПОЗ, информираа од Министерство за правда. На средбата се разговарало за актуелните протести,...

Политикантска уставноправна турлитава сервирана од Уставниот суд

Во една од експертските анализи по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка за оценување на уставноста на указот (и на Законот за...