Ознака: суд

Политикантска уставноправна турлитава сервирана од Уставниот суд

Во една од експертските анализи по одлуката на Уставниот суд да не поведе постапка за оценување на уставноста на указот (и на Законот за...

Мијалков се врати во судница за случајот со прислушуваните новинари

Ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, беше донесен во судница од двајца полицајци од струшкиот затвор за да продолжат сведочењата...

Намалена казната од 18 на осум години затвор на велешанецот што...

Апелациониот суд од Скопје му ја намали затворската казна од 18 на осум години на возачот Ангелче Николов (28) од Велес, кој минатата година...

Трамп пред суд за „заговор против американската држава“

Поранешниот американски претседател обвинет за обид за промена на исходот од претседателските избори во 2020 година Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска треба да се...

Претседателката на кумановскиот суд Манев тврди дека нема злоупотреби на АКМИС

Претседателката на Основниот суд Куманово, Снежана Манев денеска ги негираше обвинувањата од Министерството за правда за злоупотреби на АКМИС системот се повика на извештај...

Увид за пожарот во кумановскиот суд ќе се прави утре, итните...

Противпожарна стража ќе има во текот на целиот ден пред кумановскиот суд, информираа денеска надлежните. Мирис на чад се уште се чувствува околу судот....

Му укажувавме на кумановскиот суд за несоодветно архивирање на предметите, велат...

Комисијата за надзор над функционалноста на АКМИС-системот во судовите при Министерството за правда (МП) последниот надзор врз работата на Основниот суд Куманово го извршила...

Сѐ уште нема услови да се изврши увид по пожарот во...

Кумановското обвинителство заедно со вешти лица, кримтехника ќе ги истражува причините за настанување на пожарот во Основниот суд Куманово, информираше денеска шефицата на обвинителството,...

Сѐ уште чади во подрумот на кумановскиот суд, проблем е непристапноста

Пожарот во подрумските простории на Основниот суд Куманово е локализиран, но сè уште чади од просториите. На терен се сменија повеќе пожарникарски екипи. Од...

Експерти за криминалистички вештачења ќе ги утврдуваат причините за пожарот во...

Што точно зафатил пожарот во судот во Куманово ќе утврдуваат началници и раководители за криминалистички и технички вештачења. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски,...