Ознака: стејт департмент

Струшкиот градоначалник Мерко прогласен за непожелна личност за САД

Стејт департментот го прогласи градоначалникот на Струга Рамиз Мерко за непожелна личност за влез во САД, поради негова вмешаност во тешка корупција, се наведува...

Стејт департментот ги нотираше бугарските клубови во извештајот за верските слободи...

Новиот статус на Македонската православна црвка – Охридска архиепископија не беше целосно решен на крајот на годината, се наведува во извештајот на Стејт департментот...

На Балканот има проблем со руските дезинформации, вели Џејмс Рубин пред...

Специјалниот пратеник и координатор на Центарот за глобално ангажирање на американскиот Стејт департмент, Џејмс Рубин, денеска ја започнува посетата на Црна Гора, Македонија и...

Специјален претставник на САД доаѓа во Скопје за да помогне во...

Специјалниот претставник и координатор за глобален ангажман, Џејмс Рубин, ќе дојде во посета на Скопје идната недела, соопшти Стејт департментот, а пренесе „Гласот на...

Стејт департмент за Македонија: Се преземаат мерки за подобрување, но и...

Властите во Македонија преземаат мерки за подобрување на состојбата со човековите права, но и натаму има веродстојни извештаи за нечовечко и понижувачко постапување и...

Враќањето на борците од Сирија и Ирак ја става Македонија под...

Според извештајот од Стејт департментот Главниот контратерористички проблем на Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија и Ирак, се вели во...

Вашингтон не се откажува од отплеткувањето на косовскиот јазол

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД остануваат активна страна во нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина и силно...

Шоле во Скопје ќе ја докажува посветеноста на САД кон Балканот

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле денеска ќе престојува во Скопје, при што ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски, со кого ќе разговара...

САД издвоиле повеќе од 454 милиони долари за анулирање на руското...

Инспекторатот на Стејт департментот на САД објави извештај на Фондот за спротивставување на руското влијание (ЦРИФ), во кој се наведува дека САД од 2017...

САД ќе испратат делегација за „затоплување на односите“ во Кина

Американската влада ќе ја испрати првата делегација на високо ниво во Кина откако претседателите на двете земји, Џо Бајден и Си Џинпинг, минатиот месец...