Ознака: стејт департмент

Путин ја прифати поканата на Ким Jонг-ун, САД се закануваат со...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун го покани рускиот претседател Владимир Путин во неговата земја за време на нивните разговори во Русија, објавија утринава државните медиуми,...

Корупцијата е вистинската закана за стратегиските интереси на Македонија, а не...

Американците наведуваат дека ако институциите и натаму останат нефункционални и политиката продолжи да се меша во судството, тогаш сериозно ќе бидат отежнати напорите на...

Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија, велат...

Корупцијата има потенцијал да ги поткопа стратешките амбиции на Македонија, изјавија од прес-службата на Стејт департментот за Гласот на Америка на македонски, на прашањето...

Ескобар се надева на продуктивни дискусии во Скопје

Заменик-помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар се надева на продуктивни и заеднички дискусии со владините лидери за време на неговата посета на Македонија,...

Стејт департмент: Одлуката за евентуална средба меѓу Зеленски и Путин треба...

Украина мора да игра важна улога во одредувањето на сопствената иднина, така што секоја одлука за преговори со рускиот претседател Владимир Путин мора да...

Скопје и Софија да продолжат со дијалогот за решавање на разликите,...

Ги охрабруваме владите на Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски...

Американски рецепт за балканската турлитава

Црната листа на Стејт департментот на САД стигматизира и правно и политички Вашингтон испрати јасна и директна порака до македонските власти за да ги управуваат...

Пандоро, отвори ја кутијата!

Високиот степен на криминал и корупција е резултат на невладеењето на правото. Министерот за правда, наместо да докажува колку Албанци има во државата, требаше...

Ковачевски: Ставањето на Мерко на „црната листа“ на САД потврдува дека...

Ставањето на градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко на црната листа на САД, потврдува дека на нашиот истражен и правосуден систем му треба генерален...

Ескобар: Се надевам дека одлуката за Мерко ќе ѝ помогне на...

Се надевам дека одлуката на американскиот Стејт департмент за ставање на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко на „црната листа“ на САД поради „значителна корупција“, ќе...