Ознака: стејт департмент

Стејт департментот за сесрпскиот сабор: Лидерите од Западен Балкан треба да...

По повод декларацијата усвоена во „Сесрпскиот сабор“, американскиот Стејт департмент ги повика политичките лидери од Западен Балкан подобро да ги искористат нивните состаноци со...

Бугарија продолжува да негира регистрација на здруженијата на етничките Македонци, наведува...

Бугарија генерално го почитува правото на слобода на здружување предвидено со закон, но и натаму одбива да ги регистрира активистичките групи на етничките Македонци,...

Стејт департментот укажува на сериозна владина корупција во Македонија

Во извештајот за човекови права за 2023 година Сериозна владина корупција, сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, насилство и закани за...

Грција реагира за Преспанскиот договор во изборната кампања, а сѐ уште...

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со Преспанскиот договор и употребата на името Македонија во изборната кампања, додека грчкиот...

САД не очекуваат да бидат вовлечени во војна во случај на...

САД очекуваат ирански напад врз Израел, но таков што нема да биде доволно голем за да го вовлече Вашингтон во војна, изјави доцна синоќа...

Стејт департментот го заобиколи Конгресот и одобри итна продажба на оружје...

Американскиот Стејт департмент по втор пат овој месец, го заобиколи Конгресот за да одобри итна продажба на оружје на Израел. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

САД ја охрабруваат Македонија да ги преземе потребните чекори за најдобра...

САД ја охрабруваат Владата на Македонија да ги преземе сите можни мерки за да се постигне најдобрата можна иднина на земјата - изјавија од...

Русија ќе биде повикана на одговорност за судбината на Навални, објави...

Американскиот Стејт департмент синоќа излезе со соопштение во кое се наведува дека меѓународната заедница ќе ја повика Русија на одговорност за тоа „што се...

Путин ја прифати поканата на Ким Jонг-ун, САД се закануваат со...

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун го покани рускиот претседател Владимир Путин во неговата земја за време на нивните разговори во Русија, објавија утринава државните медиуми,...

Корупцијата е вистинската закана за стратегиските интереси на Македонија, а не...

Американците наведуваат дека ако институциите и натаму останат нефункционални и политиката продолжи да се меша во судството, тогаш сериозно ќе бидат отежнати напорите на...