Ознака: Србија

Вучиќ: Ако победи опозицијата на изборите, јас нема да бидам претседател

Српскиот претседател Александар Вучиќ на предизборниот митинг на Српската напредна партија (СНС) во Смедерево изјави дека, доколку опозицијата победи на изборите, тој повеќе нема...

Курти: Косово се соочува со безбедносни закани од Србија

Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Париз изјави дека Косово се соочува со безбедносни закани од странство, особено од Србија. На вториот ден од Форумот...

Во Србија пронајдени околу 4.780 мигранти кои се криеле во пограничните...

Во акцијата за сузбивање на нерегуларната миграција, која се спроведува во Србија од 27 октомври по наредба на министерот за внатрешни работи, припадниците на...

Македонски државјанин возел во спротивен правец на автопатот Белград-Ниш

Сообраќајната полиција на автопатот Белград-Ниш, кај Гроцка, сопрела возило „фолксваген Голф“, кое 49-годишен државјанин на Македонија го управувал по коловозната лента наменета за сообраќај...

Косовската опозиција тврди дека е прифатена српска автономија на северот, приштинските...

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Криезиу изјави дека Косово ниту прифатило, ниту се согласило со каква било автономија на териториите со етничко српско...

Најдобриот договор што можат да го добијат Косово и Србија

Косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ се состанаа одделно со високи европски лидери на маргините на Европскиот совет во Брисел минатата...

Вучиќ распиша вонредни парламентарни избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, распиша вонредни парламентарни избори за 17 декември. Владата на Србија во понеделникот испрати образложен предлог до претседателот Александар Вучиќ...

Србија ги знае своите обврски, Фон дер Лајен сака да ја...

Економијата и политиката во фокусот на средбата на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен со претседателот Александар Вучиќ во Белград. Шефицата на ЕК...

Високите камати за отплата на кредитите сѐ повеќе го зголемуваат притисокот...

Според сегашното ниво на задолженост, Србија е во европскиот просек, но проблемот е што плаќа повисоки камати за својот јавен долг. Поради актуелните движења...

Србија подготвена да исполниме се освен признавањето на Косово, со обврска...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека е подготвен да ги исполни работите што не се однесуваат на де факто и де јуре независноста на...