Ознака: Србија

Србија апелира за повлекување на текстот на резолуцијата за Сребреница

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на Србија во Обединетите нации (ОН), Саша Март побара повлекување на текстот на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Март...

Обраќање на Партијата на Македонците во Србија до српската јавност преку...

Наскоро ќе се одржи седница на Генералното собрание на ОН на која ќе се расправа за усвојување на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Неодамна,...

Зошто да се нарушуваат традиционалните добрососедски односи помеѓу Македонија и Србија

Македонците во Србија ја аргументираат својата реакција на одлуката за коспонзорирање на Македонија за Резолуцијата на ОН за геноцидот во Сребреница. Тие нагласуваат дека...

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека е важно да се продолжи со усогласување на визната политика на Србија со...

Вратата на Пеќката патријаршија ќе биде отворена порано или подоцна, порача...

На почетокот на Соборот на СПЦ Соборот на Српската православна црква (СПЦ) денеска почна со литургија во црквата „Свети Сава“ во Врачар наместо во Пеќката...

ЕК: Србија и Косово ризикуваат да ги пропуштат средствата од Планот...

Србија и Косово треба конструктивно да се вклучат во нормализирање на односите за да добијат право на финансирање од Планот за раст за Западен...

Србија испраќа хуманитарна помош за Појасот Газа во вредност од три...

Владата на Србија донесе заклучок со кој се упатува хуманитарна помош во стоки за државата Палестина, како форма на помош за ранливото население поради...

По пречекот со највисоки државни почести, кинескиот претседател ја заврши посетата...

Кинескиот претседател Си Џинпинг ја заврши дводневната посета на Белград. Вечерва беше испратен од српскиот претседател Александар Вучиќ на аеродромот „Никола Тесла“, јавија српските...

Илјадници луѓе пред Палата Србија, почна официјалниот дел од посетата на...

Илјадници луѓе присутвуваа на свечениот пречек пред Палатата Србија со што започна официјалниот дел од посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Белград, јави...

Свечен дочек на кинескиот претседател Си Џинпинг, го пречека Вучиќ

Заедно со претседателот на Србија Александар Вучиќ и првата дама, кинескиот претседател Си Џинпинг беше пречекан на црвениот тепих на белградскиот аеродром. Покрај претседателот,...