Ознака: Србија

Европските лидери побарале од Белград и Приштина да ги спроведуваат договорите,...

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и таа повикале на спроведување на веќе постигнатите договори на...

Србија смета дека Македонија е меѓу првите нејзини најпријателски држави

Анкета на Институтот за европски работи во Белград Србија остварува најдобри односи со Унгарија, Босна и Херцеговина и со Македонија, покажува најновата анкета спроведена од...

Француско-германскиот план е најдоброто што Косово може да го добие, смета...

Во интервју за поткастот „Внатре во Албанија“ со новинарката Алис Тејлор, албанскиот премиер Еди Рама не ја исклучи можноста за средба меѓу лидерите на...

Албанскиот Парламент изгласа резолуција во функција на конечно признавање на Косово

Собранието на Албанија доцна попладнево со 101 глас „за“ ја изгласа резолуцијата со која се осудува нападот од 24 септември на северот на Косово. За...

Србија треба да сфати дека Косово е независна држава, порача Кристофер...

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Србија Кристофер Хил денеска изјави дека „би сакал Србија да сфати и да признае дека Косово е независна...

Според „Еурактив“, ЕУ подготвува мерки против Србија поради Бањска

„Еурактив“ Истрагата на „Балкан Инсајт“ дојде до сознанија дека оружјето користено во нападот врз косовската полиција на 24 септември во северно Косово било произведено во...

Нема да го екстрадираме Радоичиќ, нагласи Вучиќ

Белград не го признава Косово и не може да го екстрадира во Приштина лицето одговорно за организирање паравоена група на северот, изјави српскиот претседател...

Во Србија оддадена почит на 1.295 Македонци загинати во Првата светска...

Македонците во Србија во организација на здружението „Кочо Рацин“ од Белград, во Костолачка Коса крај Пожаревац им оддадоа почит на 1.295 загинати Македонци од...

Сакаме мирно решение за Косово, важно е ситуацијата дополнително да не...

Германскиот канцелар Олаф Шолц синоќа повика на мирно решение на конфликтот меѓу Белград и Приштина. - За мене е многу важно ситуацијата дополнително да не...

Османи: Треба да го преиспитаме учеството во „Отворен Балкан“ ако се...

Ако се докаже дека Србија на било каков начин е вклучена во нападот во Северно Косово, мислам дека треба да го преиспитаме нашето учество...