Ознака: СП 2023

Титулата за Манчестер сити, големи достигнувања на Ковачиќ, Гвардиола, Алварез…

ФУДБАЛ - КЛУПСКО СП 2023 Европскиот првак Манчестер сити од Англија е 31-от клуб што стана светски првак, откако го победи бразилскиот Флуминенсе со 4-0...

Сите три домаќини на СП 2023 се во четврт-финалето

Данска, Норвешка и Шведска се организатори на годинашниот Мундијал, од нив Норвешка (златен медал) и Данска (бронзен) освоија медали на претходниот шампионат, а во...

Фаворитите со по четири бода влегоа во главната групна фаза

СП 2023 ЗА РАКОМЕТАРКИ Норвешка досега е најефикасна (121 гол) и има најголема позитивна гол-разлика (плус 59) По максимални три победи во првата групна фаза на...

Шредер ја предводеше Германија до светското злато, Србија потклекна во вториот...

Германија по првпат во својата историја го освои Светското првенство во кошарка, откако по финалето во Манила, со далеку подобра игра во второто полувреме...

Во трка за медалите се и две селекции дебитанти

КОШАРКА - СП 2023 Доминиканската Република, Италија (група А), Србија, Порторико (Б), САД, Грција (Ц), Литванија, Црна Гора (Д), Германија, Австралија (Е), Словенија, Грузија (Ф),...

Прво злато на Шифрин во велеслалом

Американката сега има вкупно 13 медали од светските првенства, од кои седум се златни, три сребрени и три бронзени АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СП 2023 Американската скијачка...

Злато за Твиберг и Шмид во паралелвелеслалом

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СП 2023 Шмид ѝ го донесе на Германија првиот златен медал во машка поединечна конкуренција на СП по 1989 година Норвешката скијачка Мари...

Данските ракометари ја продолжија доминацијата со трета светска титула во низа

Данска испиша историја станувајќи првата ракометна репрезентација што го освоила Светското првенство трипати едноподруго, откако ја совлада Франција со 34-29 во финалето одиграно вечерва...

Македонија со победа над Јужна Кореја го заврши настапот на Мундијалот

Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на Светското првенство на 27. место, откако вечерва ја совлада Јужна Кореја со 36-33 во завршниот натпревар во рамки на Президент-купот...

Македонија лесно се справи со Мароканците

Македонската ракометна репрезентција убедливо го совлада Мароко со 40-25 во последниот натпревар по групи во Президент-купот на Светското првенство во Полска и Шведска. Избраниците на...