Ознака: Спортски вести

Спортски вести

ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕП 2022 Ристески победи по 90 потези ФИДЕ-мајсторот (ФМ) Емил Ристески (2.347 рејтинг-поени) ја оствари единствената победа од шестемина македонски претставници во седмото...

Спортски вести

КУГЛАЊЕ - СВЕТСКИ КУП ДО 18 ГОДИНИ Алексовска и Арслановски македонски претставници Кугларите Стефанија Алексовска од клубот Пелистер Пин и Архан Арслановски од клубот Пелистер 1982...

Спортски вести

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА Бразил во април би можел да биде прв по пауза од речиси пет години? Репрезентацијата на Бразил може одново да биде...

Спортски вести

ФОРМУЛА 1 Некои тимови сакаат зголемување на тежината на болидите? Поголемите гуми и големите промени во техничките правила, вклучувајќи ја и забраната за странични табли, забележаа...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ВО АНГЛИЈА Светски рекорд - шутирани 54 пенали Два регионални тима, од 10-та по квалитет лига, од североисточниот дел на Англија, Вашингтон - Бедлингтон...

Спортски вести

КОШАРКА - НБА Адетокумпо собори рекорд стар 60 години Кошаркарот на Милвоки, Јанис Адетокумпо, стана сопственик на највисокиот ПЕР-коефициент од 32,2 (ефикасност на играчите, статистичка продуктивност...

Спортски вести

ШАХ - ИНТЕРНЕТ-СЕРИЈА НА ШАМПИОНИТЕ Карлсен победи на првиот онлајн турнир годинава Светскиот првак Магнус Карлсен (2.865 рејтинг-поени) победи на првиот турнир на шаховската турнеја на...

Спортски вести

ФУДБАЛ - ФИНАЛЕ НА ЛИГА-КУПОТ НА АНГЛИЈА Ливерпул - Челси, дуел и помеѓу тактичарите Клоп и Тухел Утрешното финале во фудбалскиот Лига-куп на Англија, помеѓу Ливерпул...

Спортски вести

АТЛЕТИКА - НА МИТИНГ ВО САЛА ВО БУДИМПЕШТА Стојоски го собори 35 години стариот рекорд на Мачев на 400 метри На Меѓународниот атлетски митинг во сала...

Спортски вести

Кејн постигна два гола на мечот Манчестер сити - Тотенхем 2-3, а Ливерпул го совлада Норич со 3-1 и му се приближи на Сити...