Ознака: споменик

Комунална тврди дека таа го исчистила споменикот на Гоце Делчев, а...

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ги оцени како невистинити објавите на, како што рече, извесни провокатори чии фотографии осамнаа интернет дека го чистеле споменикот на...

Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје во новата...

Бугарско знаме беше поставено на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје во петокот од страна на активисти на бугарската „Фондација Македонија“,...

Се бара вандалот што го отстранил македонското знаме и 27 букви...

Во координација сме со јавен обвинител и се уште се преземаат мерки за откривање на вандалот, кој го оштети дигиталниот споменик на Григор Прличев...

Вандализиран дигиталниот споменик на Прличев во Охрид, за неполни два дена...

Речиси два дена од промоцијата, дигиталниот паметен споменик на Григор Прличев поставен во централното подрачје на Охрид вчера беше вандализиран, соопшти преку Фејсбук универзитетскиот...

Ако Пушкин се појави во првиот пасус, сигурно ќе пукне во...

Велат, војната е продолжение на политиката, ама со други средства. Вистина е, но и покрај тој факт, војната е продолжение на агонијата на божествено...

Серхио Агуеро доби споменик во Манчестер

Англискиот прволигаш Манчестер сити денеска откри споменик во чест на Серхио Агуеро, со што клубот го комплетираше тројството статуи посветено на клупската епоха која...

Споменикот во Слупчане ја следи практиката на „наши“ жртви од поранешна...

Откривањето на споменикот во Слупчане посветен на борците на ОНА ја следи практиката од поранешна СФР Југославија, при која секој народ им подига обележја...

Стопете го споменикот на кралот Леополд Втори или преместете го!

Експертска група разгледува како да се постапи со белгиските споменици Бронзената статуа од белгискиот крал Леополд Втори во центарот на Брисел би можела да биде...

Споменик на Тоше Проески поставен во Нова Градишка

Во Нова Градишка, Хрватска, на шеталиштето „Новоградишки куриозитети“, денеска во 17 часот беше откриен споменик посветен на нашата најголема ѕвезда Тоше Проески, чиј живот...

МНР: Не е оштетен споменикот на бугарските војници кај Кавадарци

Министерството за надворешни работи излезе со реакција во врска со наводно оштетување на споменикот обележје за загинати 193 бугарски војници во Првата светска војна,...