Ознака: споменик

Искрено пријателство или нова провокација?

Културниот центар „Иван Михајлов“ - Битола, заедно со бугарското конзуларно претставништво во Битола, ВМРО-БНД и Здружението за „Македонско-бугарско пријателство“ положија цвеќе пред споменикот на...

Асфалтирањето на Акропол ги разгневи Грците

Поставувањето на нова асфалтна патека и на лифт на споменикот Партенон во Атина, кој датира од петтиот век пред нашата ера, се критикувани од...

Конески ќе добие споменик пред неговата куќа на Водно

По повод 100-годишнината од раѓањето на великанот Блаже Конески, Градот Скопје е во постапка за подигнување спомен-обележје пред куќата на Конески на Водно, рече...

Откриен нов мистериозен споменик на Маите

Додека се гледал само со голо око или на археолошките мапи, древниот мајански град-држава во денешна северна Гватемала изгледал како уште еден од ридовите...

Акведуктот прогласен за споменик со највисок степен на заштита

Владата, на предлог од Управата за заштита на културното наследство и мислењето на Националниот совет за културно наследство, на денешната седница донесе одлука за...

Општина Центар ќе постави споменик од Горан Стефановски, донација од неговото...

Советот на Општина Центар ја усвои Одлуката за прифаќање донација од семејството на писателот Горан Стефановски и на Здружението за промоција и зачувување на...

Споменикот за Горан Стефановски од Лондон наскоро пристигнува во Скопје

Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар заедно со семејството на...

Каракачанов бара да го купи споменикот на Борис Сарафов

Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов бара да го откупи отстранетиот споменик на Борис Сарафов. Тој на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да...

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на...

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во...

Осквернавен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Осквернавен е споменикот на брегот на Охридското езеро, кој беше подигнат во спомен на бугарските туристи кои ги загубија своите животи во потонувањето на...